Treba na zasklenie balkóna povolenie?
TASR
TASR

Treba na zasklenie balkóna povolenie?

Plocha balkóna, loggie či terasy sa podľa zákona do podlahovej plochy bytu nezapočítava. Pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa však zarátava štvrtina z tohto priestoru.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. Foto: Fotolia

Bratislava 14. mája (TASR) – Plocha balkóna, loggie či terasy sa podľa zákona do podlahovej plochy bytu nezapočítava. Pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa však zarátava štvrtina z tohto priestoru. Väčšie opravy vrátane zatepľovania sa hradia z fondu. Individuálne úpravy, ku ktorým patrí aj zasklievanie, si uskutočňuje majiteľ bytu sám.

Pri zvažovaní kúpy nehnuteľnosti dnes zohráva významnú úlohu prítomnosť vonkajšieho priestoru v podobe balkóna, terasy či loggie. "Sú uprednostňované priestory s väčšou výmerou, pretože častou požiadavkou je možnosť umiestnenia vonkajšieho sedenia. Nájdu sa však aj také byty, ktoré takouto plochou nedisponujú, ale je ich oveľa menej ako v minulosti," uviedla obchodná riaditeľka realitnej spoločnosti Lexxus Katarína Dorn.

Kupujúci si podľa nej všímajú nielen veľkosť, ale aj vhodnú orientáciu. V priemere majú balkóny a loggie od 2,5 do 10 štvorcových metrov (m2). Zatiaľ čo balkón je vystúpený, akoby prilepený na fasádu, loggia je zapustená do budovy, a teda lepšie chránená proti vetru a dažďu. Najmä pri väčších bytoch umiestnených na vyšších ustúpených podlažiach sa nachádzajú strešné terasy, ktorých rozloha je niekedy väčšia ako samotná úžitková plocha bytu.

Balkóny, loggie či terasy sú ako príslušenstvo bytu vo vlastníctve jeho majiteľa. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov sa ich plocha nezapočítava do podlahovej plochy bytu, no pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv sa zarátava jej štvrtina. "Väčšie opravy, ako sú napríklad zatepľovanie, úpravy na fasáde či opravy funkčných porúch na konštrukcii, ktoré spôsobujú zatekanie, sa hradia z fondu. Individuálne úpravy ako napríklad zasklievanie si realizuje majiteľ vo vlastnej réžii," vysvetlila Dorn.

Ako upozornila, ak majitelia uvažujú o zasklení, mali by vedieť, že zodpovedajú za všetky vykonané stavebné úpravy a zásahy. Na zasklenie alebo vymurovanie sú potrebné rôzne povolenia. Jednak je to súhlas od spoločenstva vlastníkov bytov alebo väčšiny všetkých vlastníkov v dome, obísť však nemožno ani stavebný úrad. "Ten rozhodne o tom, či stačí ohlasovacia povinnosť, alebo treba aj stavebné povolenie. Preto odporúčame pri plánovaní akýchkoľvek stavebných úprav preveriť si tieto skutočnosti na príslušnom stavebnom úrade," radí Dorn.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…