Dobré noviny
Projekt Viva zbor! chce renesanciu hudobnej výchovy
SITA
SITA

Projekt Viva zbor! chce renesanciu hudobnej výchovy

Projekt Viva zbor! chce priniesť nové metódy výučby hudobnej výchovy na základných školách.

BRATISLAVA 1. októbra - Poukázať na nové progresívne metódy výučby hudobnej výchovy na základných školách je cieľom projektu "Viva zbor!".

Pilotný projekt, určený pre žiakov 4. a 5. ročníkov základných škôl, sa uskutoční v aktuálnom školskom roku 2012/2013 vo vybraných desiatich školách v Bratislave. Tento rok je už projekt uzavretý, ďalšie školy doň nemôžu vstúpiť.

"Oslovili sme školy, kde sme si urobili rešerše, kde je posilnená hudobná výchova. Našli sme si také, kde majú učiteľky hudobné vzdelanie," povedal pre agentúru SITA autor projektu, riaditeľ Viva Musica! agency Matej Drlička. Ak by sa podľa Drličku tento ročník podaril, bol by rád, ak by sa k Bratislave na budúci rok pridali žiaci základných škôl zo Žiliny, Banskej Bystrice aj z Košíc.

Žiaci zo škôl zapojených do projektu nacvičia počas bežných hodín hudobnej výchovy piesne k projektu s podtitulom Legenda o rytieroch zo Sitna. Námetom diela, v ktorom sa spojí zborový spev vyše 700 detí s hereckými scénkami v podaní známych tvárí slovenského divadla a filmu, je totiž stará slovenská legenda o sitnianskych rytieroch.

Skladby zložil dramaturg projektu Oskar Rózsa

Autorom skladieb, hudobným garantom projektu a dramaturgom diela je Oskar Rózsa. Známy hudobník a skladateľ sa podpíše pod všetkých desať skladieb tvoriacich príbeh, dramaturgiu diela. Na autorskej časti sa podieľajú aj Jakub Nvota a Peter Kollár. Vďaka autorom diela sa žiakom nakoniec dostane do rúk netradičná učebnica hudobnej výchovy.

Nájdu v nej nielen texty a noty piesní, ale aj príbeh povesti zobrazený ako komiks v štýle rozprávok Walta Dysneyho. Projekt sa tak snaží čo najviac priblížiť deťom, prebudiť v nich záujem o hudbu a spev. Postavy zobrazené v netradičnej učebnici sú vlastne podobami skutočných hercov - Táňa Pauhofová, Zuzana Kronerová, Marián Čekovský, Lukáš Latinák a herecká dvojica Miroslav Noga a Štefan Skrúcaný bez váhania prijali pozvanie do projektu a stali sa nielen tvárami kresleného príbehu Legendy o rytieroch zo Sitna.

Spoločne so 700-členným zborom žiakov predvedú spracovanie legendy naživo na scéne. Veľké finále je naplánované na konci školského roka. Pri príležitosti osláv 20. výročia založenia Slovenskej republiky sa na jednom pódiu v rámci Viva Musica! festivalu v Bratislave stretne zbor zložený z vyše 700 žiakov 4. a 5. ročníkov základných škôl, symfonický orchester a herci. Projekt sa tiež predstaví v metropole východného Slovenka - v Košiciach, v rámci programu Európske hlavné mesto kultúry 2013. O projekte by mal podľa Mateja Drličku vzniknúť aj dokument.

Ambasádorkou projektu je Adela Banášová

Deti zapojené do projektu bude pravidelne sledovať a motivovať ambasádorka "Viva zboru!", moderátorka Adela Banášová. Adela bude žiakov prostredníctvom všetkých možných kanálov - učebnice aj cez internet informovať, ale aj navštevovať priamo v školách.

Ako zdôraznila na dnešnej tlačovej besede, obrovským plusom projektu je, že nevytvára súťaž, nehľadá najlepšieho, no zapája všetkých do spoločného diela. Rovnako ako Adela budú za deťmi chodiť aj herci, aby ich osobne motivovali a pomohli im. "Budem sa snažiť vytvoriť hudbu, ktorá v deťoch ostane po celý život," povedal spoluautor diela Oskar Rózsa.

Minister kultúry Marek Maďarič vyzdvihol na tlačovej besede fakt, že projekt prináša nový originálny spôsob hudobnej výchovy. Verí, že bude pokračovať aj v budúcich rokoch. Možnosť spolupracovať na inovatívnom projekte hudobnej výchovy minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič privítal.

Hudobná výchova potrebuje renesanciu, zdôraznil Čaplovič s tým, že by bol rád, ak by sa podobným spôsobom inovovali aj iné predmety. Projekt "Viva zbor!" pripravuje agentúra Viva Musica! spolu s ministerstvami kultúry a školstva a s Národným osvetovým centrom. Zapojiť sa doň chce aj Opera Slovenského národného divadla.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…