Dobré noviny
Nezamestnanosť v eurozóne aj na Slovensku stagnovala
SITA
SITA

Nezamestnanosť v eurozóne aj na Slovensku stagnovala

Miera nezamestnanosti v rámci eurozóny sa v auguste medzimesačne nezmenila a zostala na viac ako 11 percentách, na Slovensku bola na úrovni 14,2 percenta.

BRATISLAVA 1. októbra - Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne sa v auguste v porovnaní s júlom nezmenila a zostala na úrovni 11,4 %.

Medziročne však vzrástla z úrovne 10,2 %, na ktorej bola v auguste 2011.

Miera nezamestnanosti v rámci celej Európskej únie sa v auguste medzimesačne tiež nezmenila a zostala na 10,5 %, medziročne vzrástla z úrovne 9,7 %.

Na Slovensku sa nezamestnanosť medzimesačne tiež nezmenila a bola na úrovni 14,2 %, ale medziročne vzrástla z úrovne 13,5 %, na ktorej bola v auguste minulého roka. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v pondelok štatistický úrad EÚ Eurostat.

Najnižšia nezamestnanosť v rámci členských krajín EÚ bola v auguste v Rakúsku (4,5 %), Luxembursku (5,2 %), Holandsku (5,3 %) a v Nemecku (5,5 %). Najvyššiu nezamestnanosť mali v Španielsku (25,1 %) a Grécku, odkiaľ bol údaj iba za jún, kedy bola miera nezamestnanosti v krajine 24,4 %.

V medziročnom porovnaní nezamestnanosť v auguste vzrástla v dvadsiatich krajinách únie, klesla v šiestich a nezmenila sa vo Veľkej Británii. Najviac klesla v Estónsku, Litve a Lotyšsku.

V Estónsku, ktoré zverejňuje kvartálne údaje, sa v druhom štvrťroku znížila na 10,1 % z úrovne 13,2 % v druhom kvartáli 2011. V Litve nezamestnanosť v auguste medziročne klesla na 12,9 % z 15 % a v Lotyšsku, ktoré tiež zverejňuje údaje na kvartálnej báze, medzi aprílom a júnom klesla na 15,9 % z úrovne 17 % v druhom kvartáli vlaňajška.

Najviac nezamestnanosť rástla v Grécku, na Cypre, v Portugalsku a Španielsku. V Grécku, odkiaľ bol údaj iba za jún, nezamestnanosť medziročne vzrástla zo 17,2 % na 24,4 %. Na Cypre sa v auguste medziročne zvýšila na 11,7 % z 8 %. V Portugalsku vzrástla z úrovne 12,7 % na 15,9 % v auguste tohto roka a v Španielsku stúpla na 25,1 % z úrovne 22%.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…