Dobré noviny
Na Oktoberfeste sa vypije takmer osem miliónov litrov piva
SITA
SITA

Na Oktoberfeste sa vypije takmer osem miliónov litrov piva

Na Oktoberfeste vládne až prekvapivý poriadok, o ktorý sa stará približne 300 policajtov.

BRATISLAVA 1. októbra – Ak prídete koncom septembra do Mníchova, takmer všetko sa točí okolo piva. Oktoberfest, alebo aj „Die Wiesn,“ ako ho nazývajú miestni, je bezpochyby najväčším a najznámejším pivným festivalom na svete.

Vznikol v roku 1810, kedy boli na svadobnú hostinu bavorského kráľa Ludwiga a princeznej Terézie von Sachsen-Hildburghausen pozvaní ľudia zo širokého okolia. Tým sa hostina zapáčila natoľko, že napokon padlo rozhodnutie usporadúvať ju každoročne.

Na Oktoberfeste sa za 16 dní vypije takmer 8 mil. litrov špeciálneho zlatistého moku, ktorý pre túto príležitosť varí šesť mníchovských pivovarov.

Cena tradičného litráka nazývaného „mass“ sa tento rok pohybuje na úrovni 9,1 až 9,5 eura za liter. Čapovať a piť sa môže len v jednom zo 14-tich obrovských stanov, v ktorých je spolu viac ako 104 tis. miest na sedenie. Vstupné do stanov sa neplatí, bez rezervácie však môžu mať väčšie skupinky ľudí problém nájsť voľné miesta.

Ku pivu tu pripravujú množstvo bavorských špecialít, najviac je však vidno asi pečené kurčatá, ktorých sa na minuloročnom Oktoberfeste zjedlo vyše pol milióna. Obľúbené sú aj klobásky či slané praclíky. Festival však nie je len o pive, jedle a hudbe.

Príjemnú atmosféru dotvárajú aj atrakcie. Okrem iných tu nájdete najväčšiu prenosnú horskú dráhu na svete s piatimi obrátkami dolu hlavou. Celý 42-akrový areál si zase môžete prezrieť z veľkého ruského kolesa.

Napriek množstvu vypitého piva na Oktoberfeste vládne až prekvapivý poriadok, o ktorý sa stará približne 300 policajtov. Ďalšie dve stovky potom dohliadajú na kľud vo zvyšku mesta. Pre delikventov je priamo v areáli pripravených aj niekoľko väzenských ciel.

Zaujímavý je fakt, že z približne siedmych mil. návštevníkov ročne pochádza až 70 % z Mníchova, ďalšia desatina zo zvyšku Nemecka. Cudzinci tvoria „len“ pätinu účastníkov. Najviac tu počuť Taliančinu, veľa hostí však prichádza aj z USA, Veľkej Británie a Austrálie. Väčšinu ľudí pritom na Oktoberfeste vidno krojoch. Pánov v krátkych kožených nohaviciach na trakoch známych ako „Lederhosen,“ ženy v „Dirndloch“ s hlbokými výstrihmi.

Vybrané štatistiky minulého ročníka Oktoberfestu:

*Takmer 6,9 milióna návštevníkov vypilo 7,9 mil. litrov piva.

*Zjedlo sa viac ako 522-tisíc pečených kurčiat, 124-tisíc párov klobások a 118 pečených volov.

*V areáli pracovalo 12-tisíc ľudí.

*Do strát a nálezov bolo odovzdaných 4900 vecí (z toho 1220 kusov oblečenia, 1155 občianskych preukazov a kreditných kariet, 555 peňaženiek, 420 mobilných telefónov a 410 kľúčov). Najväčšími kuriozitami boli veľká kobylka, pes, chodítko, pár barlí, zásnubné prstene či zubné protézy.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…