Dobré noviny
Najviac vysokoškolákov pribudlo súkromným školám
SITA
SITA

Najviac vysokoškolákov pribudlo súkromným školám

Celkový počet vysokoškolákov v roku 2011 poklesol o viac ako päťtisíc. Verejné vysoké školy prišli o takmer 7-tisíc študentov.

BRATISLAVA 29. septembra - Počet vysokoškolákov v roku 2011 medziročne poklesol o viac ako päťtisíc. Zatiaľ čo verejné vysoké školy prišli o 6 665 študentov, na súkromných vysokých školách pribudlo 1 656 nových vysokoškolákov.

Podiel študentov na súkromných vysokých školách tak medziročne vzrástol na 18,6 percenta. Vyplýva to z Výročnej správy o stave vysokého školstva za rok 2011, ktorú pripravil rezort školstva.

V roku 2011 na vysokých školách študovalo celkovo 212 030 študentov. Naďalej ubúdalo študentov - externistov, ich podiel bol 32,3 percenta, kým v roku 2010 to bolo 33,5 percenta.

Počet doktorandov klesol o 19. Celkovo o 249 narástol počet záujemcov o denné doktorandské štúdium, pri externej forme bol pokles o 268. Verejné vysoké školy prišli o 232, súkromným pribudlo 213 doktorandov.

Najviac vysokoškolákov - 58,6 percenta sa venovalo spoločenským vedám, náukám a službám, na súkromných vysokých školách to bolo až 83 percent študentov.

Úrady práce v septembri 2011 evidovali 6 465 uchádzačov o zamestnanie spomedzi absolventov vysokých škôl. Celkovo 98,1 percenta z nich bolo v evidencii maximálne šesť mesiacov. Väčšina z nich - 61,5 percenta boli absolventmi spoločenských vied, z toho 36,4 percenta ekonómov. Medzi absolventmi, ktorí sa vybrali na úrady práce, bolo aj 19,3 percenta takých, ktorí vyštudovali technické vedy a náuky.

V roku 2011 si študenti mohli vybrať spomedzi 20 verejných vysokých škôl, troch štátnych a 12 súkromných. Okrem toho mali oprávnenie poskytovať vysokoškolské vzdelávanie na našom území aj štyri zahraničné školy so sídlom v Českej republike a aktívne ho využívali dve z nich.

Viac ako polovica vysokoškolákov študovala na siedmich školách, pričom viac ako pätina z nich si vybrala Univerzitu Komenského Bratislava alebo Slovenskú technickú univerzitu Bratislava.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…