Dobré noviny
Ewana McGregora ocenili na festivale v San Sebastiáne
SITA
SITA

Ewana McGregora ocenili na festivale v San Sebastiáne

Organizátori McGregora označili za jedného z najlepších hercov svojej generácie.

BRATISLAVA 28. septembra - Škótsky herec Ewan McGregor si na Medzinárodnom filmovom festivale v španielskom San Sebastiáne prevzal cenu Donostia za celoživotné dielo.

Túto poctu si vyslúžil za to, že podľa organizátorov je jedným z najlepších hercov svojej generácie.

"Bolo úžasné prísť a cítiť príval lásky od španielskych divákov. Ďakujem vám," uviedol 41-ročný McGregor, ktorý na festival tiež prišiel uviesť svoj nový film The Impossible. V snímke založenej na skutočnom príbehu rodiny, ktorá v Thajsku v roku 2004 prežila tsunami, si pod režisérskou taktovkou Juana Antonia Bayonu zahral spolu s Naomi Watts.

Na 60. ročníku festivalu za celoživotné dielo ocenili aj hercov Johna Travoltu a Tommyho Lee Jonesa a tiež režiséra Olivera Stonea.

Rodák zo škótskeho Perthu Ewan McGregor sa počas svojej kariéry objavil vo vyše 50 filmoch a stvárnil niekoľko nezabudnuteľných postáv. V kultovej dráme Trainspotting z roku 1996 si zahral narkomana Marka Rentona, na konte má rolu Obi-Wan Kenobiho z trilógie Star Wars (1999, 2002, 2005), stvárnil básnika Christiana vo filmovom muzikáli Moulin Rouge (2001) a tiež Edwarda Blooma vo Veľkej rybe (2003) režiséra Tima Burtona.

Diváci ho poznajú aj zo snímok Plytký hrob (1994), Extra život (1997), Čierny jastrab zostrelený (2001), Kašlem na lásku (2003), Ostrov (2005), Hranice života (2005), Kasandrin sen (2007), Muži, čo čumia na kozy (2009), I Love You Phillip Morris (2009), Anjeli a démoni (2009), Ghost Writer (2010) alebo Lososy v Jemene (2011).

Získal napríklad dve European Film Awards, Satellite Award, nomináciu na Zlatý glóbus či dve nominácie na Screen Actors Guild Award a má za sebou i úspechy na divadelných doskách. Je ženatý s Francúzkou Eve Mavrakis, s ktorou má štyri dcéry. Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…