Dobré noviny
Chudobnejší študenti dostanú prednosť, rozhodla tak vláda
SITA
SITA

Chudobnejší študenti dostanú prednosť, rozhodla tak vláda

Za poškodenie ohrozených druhov budú hroziť sankcie, rozhodol kabinet.

BRATISLAVA 28. septembra - Študenti zo slabších sociálnych pomerov budú mať pri žiadosti o pôžičku z nového Fondu na podporu vzdelávania prednosť pred študentmi, ktorí sa lepšie učia.

Umožní to zákon o Fonde na podporu vzdelávania, ktorý dnes schválila vláda. Nový fond má od januára 2013 nahradiť súčasný Študentský pôžičkový fond a Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov.

Podľa nových kritérií budú mať pri žiadosti o pôžičku prednosť študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium alebo dávky v hmotnej núdzi, až potom nasledujú študenti s lepšími študijnými výsledkami. Pri udeľovaní pôžičiek budú mať zároveň prednosť denní študenti pred externými.

Pôžičku dostanú aj doktorandi či začínajúci pedagógovia

Nový návrh zákona rozširuje okruh žiadateľov, keďže okrem študentov na prvých dvoch stupňoch vysokoškolského vzdelávania a začínajúcich pedagógov budú môcť pôžičku dostať aj ďalšie fyzické osoby. Ide konkrétne o doktorandov, vysokoškolských učiteľov a výskumných a umeleckých pracovníkov vysokých škôl.

Peniaze teda budú môcť dostať nielen začínajúci učitelia, ale aj ostatní pedagogickí zamestnanci. V prípade, že fond nevyčerpá všetky prostriedky v prvom kole, bude môcť poskytnúť pôžičky v ďalších kolách. Ponecháva sa doterajšia úroková sadzba, ako aj odklad úročenia až po skončení štúdia.

V prípade obchodovania s výrobkami z tuleňov a spôsobenia trvalej ujmy na exemplároch ohrozených rastlín a živočíchov hrozia sankcie, pričom členské štáty musia toto opatrenie prijať a uloženie sankcií zaručiť.

Za poškodenie ohrozených druhov budú hroziť sankcie

Vláda dnes na svojom mimoriadnom zasadnutí schválila návrh Zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi, ktorý nadobudne účinnosť 1. januára 2013. Predložilo ho ministerstvo životného prostredia na základe Plánu legislatívnych úloh Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky na rok 2012.

Účelne vynaložené náklady na rehabilitáciu daných exemplárov alebo uvedenie životného prostredia do pôvodného stavu predstavujú škodu, ktorá nie je malá. Účelom zákona je teda predovšetkým obmedzenie nelegálneho obchodovania s ohrozenými druhmi, ktoré spravidla nespôsobuje trvalú ujmu na exemplároch.

Slovenský zákon o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov už bude obsahovať aj zmienku o tom, že sa vzťahuje na geneticky modifikované mikroorganizmy, nielen organizmy.

Vláda dnes schválila jeho novelu, do ktorej envirorezort zapracoval aj výhradu Európskej komisie. Tá nás vlani 20. mája upozornila na nesprávne prevzatie európskej smernice. Novela má v prípade schválenia parlamentom platiť od 1. januára 2013.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…