70 rokov nezávislosti Rakúska: Fischer pripomenul aj tienisté stránky
TASR
TASR

70 rokov nezávislosti Rakúska: Fischer pripomenul aj tienisté stránky

Nikdy neslobodno zabudnúť na oslavovanie pripojenia krajiny k Tretej ríši (tzv. anšlusu) mnohými Rakúšanmi, ani na fakt, že sa Rakúsko nestalo prvou obeťou Hitlerovho Nemecka, zdôraznil Fischer.

Rakúsky prezident Heinz Fischer na oslavách významného jubilea, 70. výročia signovania vyhlásenia o nezávislosti Rakúska 27. apríla 2015. Foto: TASR/AP Photo

Viedeň 27. apríla (TASR) - Rakúsko si dnes pripomínalo 70. výročie signovania vyhlásenia o nezávislosti predstaviteľmi strán zastúpených v apríli 1945 v provizórnej vláde krajiny. Práve tento akt je v krajine považovaný za zrod "druhej republiky".

Rakúsky spolkový prezident Heinz Fischer, na pozvanie ktorého sa na oslavách významného jubilea zúčastnil vo viedenskom Hofburgu popri najvyšších vládnych i cirkevných predstaviteľoch krajiny aj nemecký spolkový prezident Joachim Gauck, vo svojom vystúpení pripomenul, že Rakúsko nebolo iba obeťou nacistického Nemecka.

Mnohí Rakúšania podľa Fischera mierou vrchovatou podporovali režim národných socialistov. Nikdy neslobodno zabudnúť na oslavovanie pripojenia krajiny k Tretej ríši (tzv. anšlusu) mnohými Rakúšanmi, ani na fakt, že sa Rakúsko nestalo prvou obeťou Hitlerovho Nemecka, zdôraznil Fischer.

Prezident však hovoril aj o tom, že mnohé Rakúšanky a Rakúšania nepochybne patrili medzi odporcov a obete niekdajšieho totalitárneho režimu. Zároveň však poznamenal, že deprimujúco veľká časť krajanov patrila medzi jeho sympatizantov, podporovateľov a aj bezohľadných páchateľov. Fischer pripomenul v tejto súvislosti vedomý oportunizmus časti populácie, ktorý uľahčil vládcom pokračujúcu realizáciu ich cieľov, informovala rakúska verejnoprávna televízia a rozhlas ORF.

Rakúsky prezident vyjadril pri tejto príležitosti poľutovanie nad tým, že aj po skončení druhej svetovej vojny uplynulo mnoho rokov bez toho, aby sa z uvedených skutočností odvodila spravodlivosť v celom rade jednotlivých prípadov. Podľa jeho slov malo byť od začiatku jasné, že povinnosťou obnovenej republiky musí byť nielen prenasledovanie vojnových zločincov a zločinov, ale i zodpovednosť voči obetiam niekdajšieho režimu.

Fischer uviedol, že víťazstvo spojencov prinieslo Rakúsku oslobodenie spod neľudskej zločineckej diktatúry a aj keď obsadenie krajiny spojencami znamenalo neľahké bremeno, nezabránilo obnove krajiny ako demokratického subjektu s európskymi hodnotami a umožnilo cestu od oslobodenia v roku 1945 k nadobudnutiu plnej slobody v roku 1955.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…