Rozširovanie internetu má prevratný vplyv na ekonomiku
SITA
SITA

Rozširovanie internetu má prevratný vplyv na ekonomiku

Každé zvýšenie penetrácie internetu o 10 % prináša 1 až 1,5-percentný hospodársky rast.

BRATISLAVA 27. septembra - Rozšírenie rýchleho internetu pre čo najväčší počet ľudí prispeje k rýchlejšiemu hospodárskemu rastu.

Prínos rýchleho pripojenia je podľa vedúceho zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Dušana Chreneka badateľný, keďže každé zvýšenie penetrácie o 10 % prináša 1 až 1,5-percentný hospodársky rast.

Informoval o tom na štvrtkovej konferencií o strategických trendoch v oblasti informačných technológií IT Summit 2012. "Internet je sám o sebe vynikajúcou platformou pre inovácie a zároveň perspektívnym zdrojom pracovných príležitostí," dodal Chrenek.

Rozvoj vysokorýchlostných komunikačných sietí má podľa jeho slov prevratný vplyv, ktorý prirovnal k rozvoju elektrickej a dopravnej siete v minulom storočí. Napriek pokroku v realizácii jednotného trhu v Európskej únii je podľa Chreneka prekážkou ďalšieho ekonomického rozvoja neexistujúci skutočný online trh.

"Veľakrát je jednoduchšie nakúpiť cez internet tovar z USA ako z inej krajiny EÚ," skonštatoval Chrenek. Ivan Debnár, zakladateľ portálu Zoznam.sk a projektu The Spot, vidí problém digitálneho trhu EÚ v jeho rozdrobenosti, keďže podnikatelia sa obávajú rozbiehať internetové podnikanie vo veľkom a prekonať tak hranice domovskej krajiny. "S tým istým úsilím sa dá pri tom osloviť 5 mil. aj 500 mil. ľudí," doplnil Debnár.

Súčasný stav projektov informatizácie verejnej správy je ale žalostný. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Peter Pellegrini na štvrtkovom podujatí IT Summit 2012.

Dodávateľov informačných a komunikačných technológií (IKT) požiadal, aby prehodnotili prevádzkové náklady a nevyužívali štát ako "dojnú kravu" vzhľadom na nepriaznivý stav v štátnej pokladni.

Zdôraznil, že v najbližšom období bude rásť význam vzájomnej spolupráce IKT sektora a štátu. Opačný názor ako štátny tajomník Pellegrini má riaditeľ inštitútu Iness Richard Ďurana. Upozornil, že aj keď IKT sektor zamestnáva len 3 % pracujúcich, generuje 5 % hrubého domáceho produktu a 16 % daní z príjmov právnických osôb.

Tým pádom je podľa jeho vyjadrení IKT sektor "dojnou kravou" pre štát. Country manager spoločnosti Google Slovakia Rastislav Kulich uviedol, že smerovanie IT sektora by sa malo uberať skôr cestou podpory inovácií a začínajúcich podnikov, a nielen čerpania európskych a štátnych peňazí. Kľúčový význam investícií a inovácií zdôrazňoval aj Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…