Dobré noviny
Vyberáme varnú dosku – aké hrnce budeme potrebovať?
esz
esz

Vyberáme varnú dosku – aké hrnce budeme potrebovať?

Keď som si v novom byte položila smaltovaný hrniec od babičky na sklokeramickú varnú dosku, zistila som, že vôbec neprilieha na platničku, ale kýve sa zo strany na stranu.  Až vtedy som si uvedomila, že nie je hrniec ako hrniec.t

U nás je asi najbežnejšie varenie na plyne. No aj kedysi zaznávané varenie na elektrických varných doskách sa stále viac rozširuje. Sklokeramické dosky majú minimalizovanú spotrebu energie, varenie nie je už také predražené. Zároveň nie každá domácnosťmá zavedený plyn. Dôvodom nie je pritom len nedostupnosť plynu ale aj šetrenie pri výstavbe, ako je to v mnohých novostavbách.

Pohodlné, úsporné a rýchle je varenie na indukčných varných doskách. Platničky ostávajú pri varení studené, ohrieva sa priamo dno hrnca pomocou magnetickej indukcie. Jediná nevýhoda indukčnej dosky je vysoká cena.

Pri výbere varnej dosky nesmieme zabudnúť na otázku, aké hrnce sú pre daný typ vhodné.

Na plynový horák je možné položiť v podstate akýkoľvek typ hrnca. Plameň oblizuje spodok hrnca, nevadia mu zaoblenia ani nerovnosti.

Pri varení na klasickej sklokeramickej doske potrebujeme hrnce s rovným dnom, aby dokonale priliehali na platničku. Ak hrniec neprilieha, z platničky je vysoký únik tepla a zvyšuje sa spotreba energie. Priemer dna pritom musí byť väčší ako je priemer platničky.

Na indukčné varenie potrebujeme nádoby opláštené magnetickou oceľou. Stačí na to jednoduchý test – ak na na dno hrnca prichytí magnet, hrniec je vhodný.

Širokú ponuku hrncov a iných kuchynských pomôcoch, ako sú plechy, zapekacie misy, stolovacie sady, príbory, keramické nože, termosky, poháre a mnohé ďalšie, nájdete na eshop.tescoma.sk.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…