Dobré noviny
Folklórna skupina Zborovanka zachováva tradície od roku 1976
TASR
TASR

Folklórna skupina Zborovanka zachováva tradície od roku 1976

Pri zrode stálo 24 členov, ktorí začali vystupovať na rôznych slávnostiach, sobášoch či podujatiach v obci.

V obci Zborov nad Bystricou na Kysuciach existuje už 28 rokov folklórny súbor. Spoločne ho vedie Anna Pupíková, ktorá jej jeho členkou od roku 1991, je jeho kronikárkou a speváčkou. Pani Pupíková má starý ľudový kroj, v ktorom vystupuje na rôznych podujatiach v obci. Foto: TASR/ Pavol Ďurčo

Zborov nad Bystricou 18. apríla (TASR) – Zvyky a tradície kysuckej obce Zborov nad Bystricou zachováva od roku 1976 folklórna skupina Zborovanka, v ktorej momentálne pôsobí dvanásť členov.

"Chodíme s turvoňom po dedine. Potom staviame máj, v júli chodíme vystupovať do Ochodnice, 15. septembra sú v obci hody. V októbri máme úctu k starším a tesne pred Vianocami spievame v domovoch dôchodcov, kde sú umiestnení naši rodáci. Okrem toho vítame návštevy v obci," zrekapitulovala činnosť miestnych folkloristov 68-ročná Anna Pupíková, ktorá skupinu vedie spolu s Evou Valkovou.

V obci Zborov nad Bystricou na Kysuciach existuje už 28 rokov folklórny súbor. Spoločne ho vedie Anna Pupíková, ktorá jej jeho členkou od roku 1991, je jeho kronikárkou a speváčkou. Pani Pupíková má starý ľudový kroj, v ktorom vystupuje na rôznych podujatiach v obci. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Doplnila, že folklórnu skupinu založili Marián Pavčík, Mária Jánošíková a Anna Jedináková od Backov. "Pri zrode stálo 24 členov, ktorí začali vystupovať na rôznych slávnostiach, sobášoch či podujatiach v obci. U nás v dedine chodili ženy z dvora, ako sa to u nás volá, všetky naraz kopať alebo sušiť. Po skončení práce všetko nechali. Samozrejme, poďakovali bohu za čas. Stáli a spievali. Nebolo dňa, aby sa nezaspievalo. A v každom dvore to tak bolo. Preto sa ony dali takto dohromady a vznikla prvá skupina. Ony to mali asi od svojich predkov a my zas od nich," povedala Pupíková, ktorá v skupine pôsobí od roku 1991.

Podotkla, že na rozdiel od predkov dnes majú kroje trošičku vylepšené. "Muži skôr nosili ľanovú košeľu, vyšitú len okolo krku. Rovné široké rukávce a košeľa sa obyčajne nosila navrchu. Nohavice nosili súkenné, bez výšiviek, úplne obyčajné. Ženám nesmel chýbať čapec na hlave, mušlínová šatka. Nosievali oplecko, na tom bola košieľka a ľajbík, my sme to volali spodnička. Na vrch išiel fortuch a na to prednička. Tá bývala vždy krásna. Samozrejme, záležalo na tom, či to bola bohatšia alebo chudobnejšia dievka," dodala Pupíková.

Už ste čítali?