Dobré noviny
8 chýb, ktoré robíme pri praní
Dobré noviny
Dobré noviny

8 chýb, ktoré robíme pri praní

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Aj pranie v automatickej práčke má svoje pravidlá, ktorých dodržiavaním dosiahneme lepší efekt.

1. Nesprávne dávkovanie

Pozorne sledujte odporúčania pre dávkovanie, ktoré nájdete na obale pracieho prostriedku. Ak ho použijete príliš veľa, opraté nečistoty sa môžu zachytiť v záhyboch alebo si môžete podráždiť pokožku a spôsobiť tak aj zdravotné problémy. Naopak, domácnosti s tvrdou vodou by mali dávkovať viac pracieho prášku.

2. Zipsy

Zipsy môžu v práčke narobiť poriadnu neplechu! Kovové zúbky môžu poškodiť látku a podobne aj suché zipsy sa môžu prichytiť na jemné tkaniny, z ktorých sa bez poškodenia nedajú odstrániť. Aby ste podobnému scenáru predišli, zipsy zapnite a oblečenie prevráťte naruby.3

3. Bielidlo

Bielidlo je mimoriadne agresívne a jeho používaniu by sme sa mali skôr vyhýbať. Zašpinené a zafarbené prádlo skúste spolu s nakrájaným citrónom prevariť v hrnci a až následne ho operte. Bielidlo tak možno nebudete potrebovať.

4. Tancujúca práčka

Ak práčka nestojí na rovnom povrchu, môže vibráciami poškodiť nielen podlahu, ale aj samú seba a svoje ložiská. Nehovoriac o hluku, ktorý praním spôsobujete.

5. Práčka požierajúca ponožky

Aj vaša práčka vám zvykne "zožrať" ponožky? Skúste ich do práčky nevhodiť ako prvé - znížite tým riziko, že sa vám ponožky zapletú do iného prádla.

6. Špinavá práčka = špinavé prádlo

Prádlo periete v práčke preto, aby bolo čisté. Čo však čakáte, keď je vaša práčka špinavá? Pri odtekaní použitej vody z práčky nezmiznú automaticky všeky nečistoty - preto je potrebné práčku občas prečistiť. Občas zubnou kefkou prečistite filter a použite pri tom aj dostupné čistiace prostriedky. Raz ročne je dobré vymeniť aj hadicu, alebo ju aspň poriadne prečistiť - zvyknú sa v nej totiž okrem nečistôt zachytávať aj vlasy.

7. Návody nie sú pre srandu králikov

Občas by sme si mali preštudovať aj návody - zvyknú totiž obsahovať aj dôležité informácie, ktoré by nám mohli uniknúť. Študujte manuály k práčkam, štítky na oblečení ale aj odporúčania na pracích prostriedkoch.

8. Kam patria pracie prostriedky?

Nie všetky pracie prostriedky dávkujeme na správne miesto. Práškové prostriedky a tablety patria do priehradok. Tekuté pracie prášky a gélové kapsuly sa naopak dávajú priamo do bubna medzi prádlo.

Sledujte skvelé nápady, rady a recepty na Facebooku!

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…