Dobré noviny
Prechod Venuše budú pozorovať v Bratislave, aj v Tatrách
SITA
SITA

Prechod Venuše budú pozorovať v Bratislave, aj v Tatrách

Jedinečný úkaz, ktorý bude možné najbližšie pozorovať zo Zeme až v roku 2117, budú môcť záujemcovia sledovať na východnej terase areálu Bratislavského hradu.

BRATISLAVA 5. júna - Prechod Venuše popred slnečný disk, ku ktorému dôjde v stredu 6. júna, budú môcť záujemcovia v prípade priaznivého počasia pozorovať aj na východnej terase areálu Bratislavského hradu.

Tam predstavitelia Slovenského národného múzea v spolupráci s občianskym združením Planetárium Bratislava pripravia pre verejnosť ďalekohľady a tiež odborný komentár.

Začiatok pozorovania bude od východu Slnka o 4:52 až do konca prechodu Venuše o 6:55. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Maštenová zo Slovenského národného múzea.

Prechod sa bude vysielať aj cez internet

Pri príležitosti prechodu Venuše pripravil pre verejnosť podujatie aj Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Podujatie s názvom Noc a ráno s Venušou sa začne už v utorok večer na pracovisku Astronomického ústavu na Starolesnianskych lúkach v Starej Lesnej.

Už v stredu 6. júna od polnoci až do 4:30 pripravili astronómovia sledovanie priameho prenosu prechodu Venuše cez internet. Podujatie bude doplnené komentárom astronóma a krátkymi prezentáciami s tematikou prechodov Merkúra a Venuše popred disk Slnka a tranzitujúcich extrasolárnych planét.

Priame sledovanie prechodu Venuše pomocou ďalekohľadov v areáli Astronomického ústavu sa bude konať v stredu 6. júna od 4:30 až do 7:00. V prípade nepriaznivého počasia bude pokračovať sledovanie priameho prenosu prechodu Venuše cez internet.

Úkaz bude najvýznamnejšou astronomickou udalosťou roka

Ak sa do konca roka 2012 na oblohe neobjaví mimoriadne jasná kométa, nova alebo supernova, bude prechod Venuše popred Slnko najvýznamnejšou astronomickou udalosťou tohto roka. Z územia Slovenska bude prechod Venuše popred Slnko pozorovateľný až v záverečnej tretine.

Venuša začne opúšťať disk Slnka približne o 6:38, keď sa dotkne okraja Slnka. Z disku Slnka celkom vystúpi a stane sa nepozorovateľnou približne o 6:55, čím sa jej prechod skončí. Podobný úkaz bude možné pozorovať zo Zeme až v roku 2117. Z územia Slovenska bude tento úkaz pozorovateľný až pri ďalšom prechode Venuše pred Slnkom v roku 2125.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…