Dobré noviny
Deviatacky monitor bude časť žiakov vypĺňať elektronicky
TASR
TASR

Deviatacky monitor bude časť žiakov vypĺňať elektronicky

Celoslovenské Testovanie 9, tzv. monitor sa v tomto školskom roku uskutoční v 1448 základných školách.

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 14. apríla (TASR) - Takmer 41.600 deviatakov na celom Slovensku si v stredu 15. apríla overí svoje vedomosti z matematiky, slovenčiny, respektíve maďarského alebo ukrajinského jazyka. Celoslovenské Testovanie 9, tzv. monitor sa v tomto školskom roku uskutoční v 1448 základných školách.

Cieľom deviatackého monitora je podľa ministerstva školstva overiť vedomosti, zručnosti a kompetencie u žiakov, ktorí končia vzdelávanie v základných školách. "Výsledky jednotného testovania poskytnú školám informáciu o úrovni vedomostí a zručností ich žiakov, čo napomôže pri skvalitňovaní vzdelávania v ZŠ," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Výsledky dosiahnuté v Testovaní 9 sa zohľadňujú aj pri prijímacích skúškach na stredné školy. "Pri prijímaní žiaka, ktorý v testovaní dosiahol v každom predmete úspešnosť najmenej 90 percent, rozhoduje riaditeľ školy bez prijímacej skúšky. Toto sa nevzťahuje na školu so vzdelávacím programom učebného alebo študijného odboru, ktorý vyžaduje talentovú skúšku," priblížila hovorkyňa. Okrem toho môžu byť výsledky testovania deviatakov pre riaditeľa školy pomocným nástrojom pri rozhodovaní o prijatí žiaka na strednú školu.

Do Testovania 9 je v tomto školskom roku prihlásených celkovo 38.824 žiakov z 1309 škôl s vyučovacím jazykom slovenským, 2751 žiakov zo 137 škôl s vyučovacím jazykom maďarským a 18 žiakov z dvoch škôl s vyučovacím jazykom ukrajinským. Vo vybraných certifikačných školách sa Testovanie 9 uskutoční aj elektronickou formou.

"Pre žiakov, ktorí sa z vážnych, najmä zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je určený náhradný termín Testovania 9. Ten sa uskutoční 21. apríla vo vybraných školách," dodala Dupaľová Ksenzsighová. Výsledky žiakov v elektronickej podobe získajú základné aj stredné školy začiatkom mája, výsledkové listy žiakov v papierovej podobe budú mať ZŠ koncom mája.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…