Dobré noviny
Českí fanúšikovia podporili vážne chorého nášho futbalistu Čišovského
TASR
TASR

Českí fanúšikovia podporili vážne chorého nášho futbalistu Čišovského

Dlhoročný slovenský exreprezentant už niekoľko mesiacov bojuje s ťažkou chorobou, podľa českého Blesku ide o Amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS).

Na archívnej snímke obranca Marián Čišovský. Foto: TASR/Michal Svítok

Praha 13. apríla (TASR) - Po slovenských a českých reprezentantoch vyjadrili podporu vážne chorému futbalistovi Mariánovi Čišovskému aj fanúšikovia Viktorie Plzeň. Tí počas nedeľňajšieho ligového stretnutia proti Zbrojovke Brno (4:1) rozvinuli za bránou veľký transparent s portrétom 35-ročného obrancu a dokazom: "Bojuj, Čišo!". Zvyškom štadióna sa zatiaľ ozýval mohutný potlesk.

"Dojalo ma už gesto na Slovensku a určite je dobre, keď na Mariána myslia aj diváci. My všetci mu držíme palce, aby svoj boj zvládol. To je viac než akýkoľvek futbal," povedal pre klubový web plzeňský tréner Miroslav Koubek. Na štadióne sa v tom čase nachádzal aj samotný Čišovský. "Veľmi by som chcel plzeňským fanúšikom poďakovať za nádherné choreo. Bol som dojatý a šťastný a všetkým fanúšikom, ktorí mi držia palce, chcem poďakovať. Moc ďakujem a budem bojovať," cituje isport.cz Čišovského. "Bol som sa osobne pozrieť a užil som si zápas aj atmosféru. Viktoriáni nám vždy pripravia nádherné prostredie, vzťah medzi fanúšikmi a hráčmi funguje," dodal.

Rovnaká situácia sa odohrala aj pred úvodným výkopom nedávneho prípravného zápasu Slovenska s Českom, keď hráči oboch tímov svojmu kolegovi vyslali na diaľku úprimný odkaz. Zoskupili sa v strede ihriska a spoločne rozvinuli transparent "Čišo, bojuj! Myslíme na teba, ty to zvládneš!".

Dlhoročný slovenský exreprezentant už niekoľko mesiacov bojuje s ťažkou chorobou, podľa českého Blesku ide o Amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS). Toto progresívne neurodegeneratívne ochorenie napáda mozog a spôsobuje stratu motorických buniek. V neskorších štádiách je pacient úplne paralyzovaný, hoci psychické funkcie sú zachované. S chorobou bojuje napríklad aj český expremiér Stanislav Gross. Vlani v lete sa spustila kampaň Ice Bucket Challenge, aby sa zvýšilo povedomie o ALS a podporil výskum, keďže momentálne na toto ochorenie neexistuje liek.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…