Dobré noviny
Slovenský ESET odhalil operáciu zameranú na účtovné softvéry
TASR
TASR

Slovenský ESET odhalil operáciu zameranú na účtovné softvéry

"Myslíme si, že táto operácia je finančne motivovaná a že jej cieľmi sú finančné oddelenia ruských firiem," uviedol odborník z kanadskej pobočky firmy ESET.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 13. apríla (TASR) - Bezpečnostná spoločnosť ESET odhalila operáciu Buhtrap, ktorá sa zamerala na finančné oddelenia ruských firiem. Po úspešnej infekcii počítačov dokáže útočník sledovať infikované zariadenie, inštalovať naň ďalší škodlivý kód, zaznamenávať akúkoľvek činnosť na ňom vykonanú a zároveň kradnúť informácie o čipových kartách, ak má počítač čítačku čipových kariet.

"Myslíme si, že táto operácia je finančne motivovaná a že jej cieľmi sú finančné oddelenia ruských firiem," vysvetlil Jean-Ian Boutin, výskumník z kanadskej pobočky spoločnosti ESET. Názov operácie Buhtrap pochádza z ruského slova Buchgalter – účtovník a anglického trap – pasca.

Kyberkriminálnici zasielali svojim obetiam e-maily so škodlivou prílohou dokumentu Word. Išlo buď o falošnú faktúru, alebo zmluvy zo spoločnosti MegaFon, veľkého ruského mobilného operátora. Týmto spôsobom svoje obete naviedli k tomu, aby otvorili škodlivé prílohy. Tie zneužívali zraniteľnosť Wordu, ktorá bola zaplátaná už pred troma rokmi.

Keď je škodlivý kód nainštalovaný do počítača, kyberkriminálnici využijú prístup k viacerým nástrojom, ktoré im umožnia najskôr infikovať ďalšie počítače v sieti, a potom sledovať, či je možné na týchto zariadeniach vykonať podvodné bankové transakcie.

Na finančné oddelenia slovenských spoločností bol zrejme zameraný trójsky kôň, ktorý sa v roku 2013 šíril počas obdobia podávania daňových priznaní. E-mail, ktorý túto infekciu šíril, vyzeral ako informácia z falošného Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.

Slovenská spoločnosť ESET je svetový výrobca bezpečnostného softvéru pre firemnú klientelu a domácnosti. Je vedúcou spoločnosťou na trhu proaktívnej detekcie počítačových hrozieb. Regionálne pobočky má v ČR, Nemecku, USA, Argentíne, Austrálii a Singapure. Výskumné centrá ESET pre analýzu malware sú okrem Bratislavy aj v San Diegu, Prahe, poľskom Krakove, kanadskom Montreale a Moskve. ESET má zastúpenie vo viac ako 180 krajinách sveta.

TASR informovala Zuzana Hošalová zo spoločnosti ESET.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…