Dobré noviny
Vláda bude rozhodovať pri michalovských lokšiach
SITA
SITA

Vláda bude rozhodovať pri michalovských lokšiach

Členovia vlády zasadnú za rokovací stôl v Michalovciach. Zemplínčania im prichystali východniarske špeciality.

MICHALOVCE 26. septembra – Slepačiu polievku, pečené kačacie prsia s lokšami a dusenou kapustou, ale aj tradičné východniarske špeciality ako tatarčane pirohy, zemplínske gombolce so slivkovým lekvárom, michalovský závin i pagáčiky ponúknu členom vlády na stredajšom výjazdovom rokovaní v Michalovciach.

Ministri si na ponúkanom menu pochutia v mestskom kultúrnom stredisku.

Ministri začnú rokovať o 10:00 na mestskom úrade v obradnej sieni, kde sa zvyčajne konajú sobáše, ako aj iné mestské slávnostné podujatia.

Ešte pred zasadnutím vlády o 9:00 sa premiér Robert Fico stretne v michalovskom mestskom kultúrnom stredisku s predstaviteľmi miestnych samospráv okresov Michalovce a Sobrance.

Poslanci budú rokovať o štátnych sviatkoch i občianstve

Diskusiou o snahe Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) presúvať štátne sviatky zo stredu pracovného týždňa na piatok sa v utorok začne rokovanie NR SR. Poslanci OĽaNO do parlamentu predložili novelu zákona o štátnych sviatkoch.

V nej navrhujú, že ak pripadnú vybrané štátne sviatky alebo sviatky na utorok, stredu alebo štvrtok v pracovnom týždni, presunú sa na piatok toho istého týždňa ako dni pracovného pokoja. Občania by tak neprišli o dni voľna, ako plánuje vládny Smer-SD.

Taká zmena neruší žiadne štátne či cirkevné sviatky, no napriek tomu bude mať podľa OĽaNO pozitívny vplyv na rast HDP, efektivitu podnikania, produktivitu práce, rozvoj domáceho cestovného ruchu, ale aj na lepšiu pohodu zamestnancov a ich rodín. Zároveň sa tak podľa OĽaNO zabezpečí plynulosť pracovných procesov bez prerušenia dňom pracovného pokoja.

Parlament sa má zaoberať aj ďalším návrhom OĽaNO. Poslanci tohto klubu chcú odstrániť problémy, ktoré spôsobila novela zákona o štátnom občianstve prijatá na sklonku prvej vlády Roberta Fica.

Do parlamentu predložili návrh, ktorý umožňuje získať späť štátne občianstvo Slovenskej republiky tým občanom, ktorí napriek existujúcim reálnym väzbám na iný štát slovenské občianstvo stratili ako dôsledok nadobudnutia štátneho občianstva iného štátu od 17. júla 2010 do 31. októbra 2012.

"Bez splnenia podmienok možno udeliť štátne občianstvo SR žiadateľovi, ktorý stratil štátne občianstvo SR nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva od 17. júla 2010 do 31. októbra 2012, ak žiadateľ nadobudol cudzie štátne občianstvo štátu, v ktorom mal povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej 12 mesiacov bezprostredne predchádzajúcich nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva," uvádza návrh právnej normy. Zároveň umožní občanom získať cudziu štátnu príslušnosť bez toho, aby prišli o slovenský pas.

"K strate štátneho občianstva nedôjde ani vtedy, ak štátny občan SR nadobudol cudzie štátne občianstvo štátu, v ktorom mal povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt najmenej 12 mesiacov bezprostredne predchádzajúcich nadobudnutiu cudzieho štátneho občianstva," konštatuje novela zákona o štátnom občianstve vypracovaná obyčajnými ľuďmi.

Návrh tiež rieši odpustenie platenia správnych poplatkov pri opätovnom získaní štátneho občianstva Slovenskej republiky osobami, ktoré stratili občianstvo Slovenskej republiky od 17. júla 2010 do 31. októbra 2012.

Diskusiu o právnom režime akceptácie dvojakého občianstva vyvolalo prijatie zákona o štátnom občianstve, ktorý presadil v prvom polroku 2010 maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa tohto zákona môže o maďarské občianstvo požiadať ktokoľvek, kto má predkov z Maďarska či Uhorska a ovláda maďarčinu.

Tieto podmienky sa vzťahujú na väčšinu príslušníkov maďarskej menšiny žijúcich na Slovensku. Vláda Roberta Fica vtedy zareagovala tak, že prijatie cudzieho občianstva podmienila stratou slovenského. Kabinet Ivety Radičovej mal ambíciu zmeniť Ficov zákon, čo sa mu ale nepodarilo.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…