Dobré noviny
Poslancom horí pod zadkami, preveria ich čas venovaný práci
SITA
SITA

Poslancom horí pod zadkami, preveria ich čas venovaný práci

Alojz Hlina už požiadal predsedu parlamentu, aby uvoľnil zábery z kamier, aby mohla skupina občanov vyvinúť program, ktorý vyhodnotí, koľko času každý poslanec strávil na svojej stoličke.

BRATISLAVA 25. septembra – Verejnosť sa pravdepodobne čoskoro dozvie, koľko času strávi každý jeden poslanec na svojej stoličke v parlamente. Skupina občanov to chce merať pomocou počítačového softvéru, ktorý sami vyvinú.

Potrebujú na to len zábery z kamier, ktoré sú v rokovacej sále. Ich dostupnosť chce zabezpečiť poslanec Alojz Hlina (OĽaNO).

„Ja som predostrel predsedovi národnej rady, aby uvoľnil do verejne prístupného kanála, to znamená na internet, zábery kamier z pléna,“ uviedol Hlina. Podľa jeho slov mu už Pavol Paška (Smer-SD) potvrdil, že vydal pokyn o uvoľnení požadovaných záberov.

V súčasnosti ľudia nevidia, čo sa deje v sále, lebo do éteru ide iba záber na konkrétneho rečníka v rozprave, alebo poslanca, ktorý vystupuje s faktickou poznámkou. Po získaní ostatných záberov chce skupina ľudí, ktorú Hlina nemenoval, vytvoriť softvér na sledovanie obsadenosti jednotlivých stoličiek.

„Potom bude možné zistiť, ktorý poslanec koľko za danú schôdzu, ale aj celé volebné obdobie, na tej stoličke sedel,“ vysvetlil Hlina, ktorý odhaduje, že sa dopracujú k zaujímavým údajom.

Hlina si myslí, že verejnosti takýto údaj napovie, kto sa ako svojej práci venuje. Pripúšťa, že ak niekto sedí na stoličke, tak to ešte neznamená, že aj pracuje, ale ak na druhej strane niekto nesedí na svojej stoličke vôbec, tak to už podľa Hlinu niečo znamená.

„Môžu tvrdiť, že si plnia svoju poslaneckú prácu niekde inde, čo je treba rešpektovať, ale miera je dôležitá,“ argumentuje Hlina. Podľa jeho názoru tu už nie je miera v ničom a niektorí ľudia sa už ani netvária, že chodia do parlamentu.

Zatiaľ nie je známe, odkedy bude novinka fungovať. Hlina hovorí, že najprv bude treba posúdiť, či sú kamery nadstavené spravodlivo, aby zaberali všetkých poslancov – možno ich bude treba prestaviť. Potom sa bude tvoriť spomínaný počítačový program. „Zatiaľ tí ľudia, ktorí to chcú robiť, k tomu pristupujú tak, že to urobia ako občiansku službu,“ povedal poslanec.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…