Dobré noviny
V Rakúsku našli kostru ťavy z roku 1683
Dobré noviny
Dobré noviny

V Rakúsku našli kostru ťavy z roku 1683

Kompletné pozostatky ťavy sa ešte nikdy nepodarilo nájsť v celej strednej Európe.


Ilustračné foto: Pixabay

VIEDEŇ 7. apríla - Mesto Tulln na severe Rakúska sa pýši skutočne jedinečným objavom. Kompletné pozostatky ťavy sa totiž nepodarilo nájsť v celej strednej Európe.

Portál DiePresse.com uviedol, že ide o skutočnú senzáciu, pretože dosiaľ sa archeológom vždy podarilo nájsť len jednotlivé kosti veľkého zvieraťa. Hoci bola kostra nájdená už v roku 2006, až v uplynulých dňoch vedci podrobne informujú širokú verejnosť. Informácie o unikátnom objave vyšli v aktuálnom čísle magazínu PLOS ONE.

Ťava v Rakúsku?

Pýtate sa, ako sa zviera mohlo dostať k našim západným susedom? Podľa odborníkov je odpoveď jednoduchá. Zviera je podľa všetkého dedičstvom po neúspešnom osmanskom obliehaní z roku 1683. Deformácie kostí preukázali, že ťava bola používaná predovšetkým na jazdu, pretože nosilo postroj. Z analýzy tiež vyplýva, že išlo o kríženca samice ťavy jednohrbej a samca ťavy dvojhrbej. V čase smrti malo zviera najviac 7 rokov.

Zaujímavý je podľa vedcov fakt, že kostra zvieraťa bola nájdená v meste, ktoré osmanské oddiely síce obliehali, ale neovládli. Preto sa predpokladá, že zviera bolo po neúspešnom ťažení ponechané svojmu osudu, prípadne bolo predané miestnym. Rovnako sa predpokladá, že mesto vnímalo exotické zviera ako kuriozitu a atrakciu. Vysvetľuje to fakt, že zviera nebolo usmrtené a zjedené, ako to bolo v armáde bežné.

Bitka pri Viedni na sklonku 17. storočia nadobro zastavila turecké výboje do strednej Európy. Naopak pre ríšu Habsburgovcov, ktorí sa s pomocou kresťanských spojencov osmanskému náporu ubránili, nastalo obdobie územného rozmachu.


Foto: reprofoto BBC/Ute Sholz

Už ste čítali?