Dobré noviny
Filmár zachytil sto rokov v živote človeka v troch minútach
SITA
SITA

Filmár zachytil sto rokov v živote človeka v troch minútach

Sto ľudí, ktorí postupne prezrádzajú svoj vek – od čísla jeden až po sto – tak vyzerá zaujímavé video holandského filmára, ktoré mapuje proces starnutia ľudí.

Vek je len číslo. I napriek tomu sleduje os ľudského života od narodenia až po posledný výdych. S pribúdajúcimi rokmi a skúsenosťami sa mení nielen náš charakter, ale aj výzor. Práve to druhé sa rozhodol zmapovať holandský filmár Jeroen Wolf vo svojom filmovom projekte.

Wolfovým cieľom bolo nájsť sto ľudí rôznych vekových kategórií začínajúcich od čísla jeden až po sto a prehovoriť ich, aby do objektívu kamery prezradili svoj vek.

„Do projektu som sa pustil v októbri 2011. Dokumentoval som ľudí v Amsterdame – oslovoval som ich na ulici a prosil ich, aby na kameru prezradili svoj vek. Mojím cieľom bolo „pozbierať“ skupinu sto ľudí od veku nula až po sto,“ uviedol Holanďan.

Na začiatku, keď sa zameriaval na stredný vek, jeho zbierka rástla rýchlo: „Všetko sa spomalilo, keď som sa dostal k veľmi nízkym a vysokým ročníkom. Mladých bolo ťažké nakrúcať kvôli citlivosti na fotografovanie a nakrúcanie malých detí, starých kvôli tomu, že často nevychádzajú z domu.“

Starších ľudí nakoniec Wolf našiel v domove dôchodcov. „Najväčší problém som mal s nájdením 99-ročného človeka. A keď som ju konečne našiel, odmietla sa zúčastniť na projekte. Jednoducho odmietla priznať, že má 99,“ smeje sa Wolf. Asi štyri mesiace po tom, ako začal s nakrúcaním, sa mu však podarilo doplniť aj tento „chýbajúci článok“ a celý projekt uzavrieť.

Výsledkom je dva a pol minútové video, ktoré zobrazuje proces starnutia od momentu narodenia - ako sa ľudia menia na ceste životom a aký je tento proces odlišný v závislosti od osobnosti človeka.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…