Dobré noviny
Dnes je prvý deň židovského sviatku Pesach, sláviť sa začal už včera
TASR
TASR

Dnes je prvý deň židovského sviatku Pesach, sláviť sa začal už včera

"Pesach je jedným z najkrajších a najdôležitejších sviatkov v judaizme," uviedol Ústredný zväz Židovských náboženských obcí v SR.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 4. apríla (TASR) - Dnes je prvý deň židovského sviatku Pesach, ktorý pripomína vyslobodenie Izraelitov z otroctva v Egypte. Ako všetky židovské sviatky aj Pesach sa začal sláviť už v predvečer prvého dňa, teda 3. apríla. Trvá osem dní, pričom sa svätia prvé a posledné dva dni, ostatné dni sú polosviatky, počas ktorých je dovolené vykonávať domáce práce.

"Pesach je jedným z najkrajších a najdôležitejších sviatkov v judaizme, aj keď sa neradí k tzv. Vysokým sviatkom. Začína sa slávnostným večerom nazývaným Seder, ktorý rodina trávi doma pri krásne prestretom stole", uviedla pre TASR Lucia Kollárová z Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR (ÚZ ŽNO).

"Počas pomerne dlhého a na rozprávanie bohatého večera, ktorý má presne stanovený priebeh, dávne udalosti spojené s exodom izraelského ľudu z Egypta pripomínajú rôzne symbolické jedlá. Sú naaranžované na špeciálnom sederovom podnose a konzumujú sa v presne určenom poradí. Predčítava sa z bohato ilustrovanej knihy - Hagady a do jednotlivých častí ceremoniálu je zapojená celá rodina", vysvetlila Kollárová.

K tradičným jedlám počas Pesachu patria nekvasené chleby - maces, horké byliny či pohár so slanou vodou pripomínajúce horkosť osudu Židov v egyptskom otroctve, vajce uvarené na tvrdo, ktorého škrupina symbolizuje krehkosť ľudského života a samotné vajce je symbolom plodnosti a nechýba takisto pohár vína na znak radosti z vyslobodenia.

"Veľkú úlohu počas Sederu zohrávajú aj deti. V tento večer sa práve ony majú dozvedieť o dramatických okolnostiach úteku z Egypta, oboznámiť sa s ťažkým životom predkov a ich túžbou po slobode. Práve preto je celý večer postavený tak, aby sa napriek jeho dĺžke udržala pozornosť aj tých najmenších. Milým a dôležitým momentom večera je, keď najmladšie dieťa v rodine spieva pieseň Ma Nishtana, v ktorej sa dospelých pýta, prečo je tento večer taký odlišný od iných," vyzdvihla hovorkyňa ÚZ ŽNO Lucia Kollárová.

Na záver svojho vyjadrenia o význame sviatku Pesach, citovala slová známeho židovského filozofa Martina Bubera: "Počas Pesachu sa každá oslavujúca generácia spája s tou prvou a so všetkými, ktoré ešte budú nasledovať. Tak, ako sa pri onom prvom Pesachu rodiny spojili do jedného židovského národa, tak sa rok čo rok spájajú v sederový večer súčasné generácie nášho národa."

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…