Dobré noviny
Štátne divadlo v Košiciach predvedie Shakespearovu romantickú komédiu
TASR
TASR

Štátne divadlo v Košiciach predvedie Shakespearovu romantickú komédiu

Hra Sen noci svätojánskej príde na košické javisko 24. apríla.

Na snímke Štátne divadlo v Košiciach. Foto: Milan Kapusta

Košice 4. apríla (TASR) - V Štátnom divadle (ŠD) v Košiciach si budú môcť diváci už tento mesiac vychutnať jednu z najhranejších romantických komédií z pera Williama Shakespeara Sen noci svätojánskej. Hra príde na košické javisko 24. apríla v réžii a úprave mladého slovenského režiséra a dramatika Jána Mikuša.

„Oproti iným komédiám Shakespeara práve táto magická feéria, kde sa sen stáva skutočnosťou a naopak, už od roku 1920 nezišla zo slovenských javísk. Sen svätojánskej noci bol v roku 1920 vôbec prvou Shakespearovou hrou uvedenou v Slovenskom národnom divadle, teda aj prvou v slovenskom profesionálnom divadle,“ komentoval umelecký šéf činohry Milan Antol.

Shakespeare svoju komédiu napísal na prelome 16. a 17. storočia. Presný dátum známy nie je, ale keďže je v hre narážka na udalosti z roku 1594, predpokladá sa, že vznikla až po nich a pred rokom 1600, v ktorom bola zapísaná do nakladateľského registra.

V tejto hre podrobil Shakespeare tému lásky detailnej analýze. „Autor na ňu nazerá z rôznych uhlov pohľadu a výrazne vyjadruje vzťah medzi svetom pozemským a svetom, ktorý nás presahuje a zásadne ovplyvňuje. Reflektovaná dualita sveta bola charakteristická pre renesančné uvažovanie o človeku, Shakespeare prepájal odkazy antické, kresťanské i dobového Anglicka. Zdá sa, že tento spôsob uvažovania je mimoriadne podnetný aj pre divákov dnešného sveta. Nadčasový príbeh o mocnej prírode a láske, ich postavení v dnešnom svete je zaiste mimoriadne podnetný pre širokú divácku verejnosť,“ dodal Antol.

Okrem Jána Mikuša sú v realizačnom tíme dramaturgička Jana Mikuš Hanzelová, scénograf Michal Lošonský, kostymérka Ivana Kuráňová, o hudbu k piesňam sa postarala Ľudmila Klimková.

„V jednotlivých postavách sa predstavia domáci aj hosťujúci herci – Dana Košická, Michal Soltész, František Balog, Milan Antol, Miloš Chrappa, Katarína Horňáková, Tomáš Diro, Peter Cibula, Tatiana Poláková, Markéta Dulavová, Ivan Krúpa, Juraj Zetyák, Stanislav Pitoňák, Peter Čižmár, Róbert Šudík a Mário Zeumer," informoval TASR tlačový tajomník ŠD Svjatoslav Dohovič.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…