KinoKult uvedie najlepší film všetkých čias – snímku Vertigo
SITA
SITA

KinoKult uvedie najlepší film všetkých čias – snímku Vertigo

Milostná dráma Vertigo (Závrať) vznikla na základe námetu románu Pierra Boileaua a Thomasa Narcejaca Späť z ríše mŕtvych.

BRATISLAVA 24. septembra - Dňa 26. 09. 2012 o 19.30 hod. v KC Dunaj uvedie nezávislý filmový klub KinoKult najlepší film všetkých čias – snímku Vertigo od nesmrteľného Alfreda Hitchcocka!

Detailné rozpracovanie filmových záberov, vynikajúca práca s kamerou, netradičné tempo filmu, skvelá hudba Bernarda Herrmanna a geniálne herecké výkony Jamesa Stewarta a Kim Novakovej spôsobili, že film Vertigo je od roku 2012 považovaný za najlepší film všetkých čias. Rozhodol tak magazín Britského filmového inštitútu Sight and Sound na základe prieskumu medzi 846 filmovými expertmi.

Milostná dráma Vertigo (Závrať) vznikla na základe námetu románu Pierra Boileaua a Thomasa Narcejaca Späť z ríše mŕtvych. Zaujímavosťou filmu je, že divákovi je prezradené oveľa viac ako samotnej hlavnej postave. Ako povedal Hitchcock: „Všetci moji spolupracovníci sa na to pozerali nevraživo. Domnievali sa, že odhalenie sa musí dostaviť na záver filmu... Ale diváci boli informovaní, a tak sme vytvorili napätie založené na dohadovaní sa ako sa hlavná postava zachová...“

Mysteriózny príbeh sa odohráva v hornatom San Franciscu. Bývalý detektív Scottie Fergusson (James Stewart) je požiadaný o láskavosť. Má sledovať, aj napriek svojim závratiam ženu svojho priateľa Madeleine (Kim Novakova), ktorá má sklon k samovražde. Scottie sa do krásnej blondínky osudovo zamiluje, no i napriek tomu jej práve kvôli svojim závratiam nedokáže zabrániť zoskočiť zo zvonice. Detektív si to vyčíta, no netuší, do akej hry sa v skutočnosti zaplietol a že zo zvonice spadla iná žena.

Alfred Hitchcock, pôvodne bankový úradník, sa k réžii dostal vďaka prispievaniu do literárnych časopisov, písaniu scenárov a režijnej asistencii. Svojou filmovou tvorbou vytvoril originálny režijný prístup. Za zlatú éru jeho tvorby sú považované 50. – 60. roky. V rámci nich vznikol v súčasnosti najlepší film všetkých čias - Vertigo. Hitchcock je jeden z najvýraznejších režisérov svetovej kinematografie. Okrem Oscara za celoživotné dielo mu bol anglickou kráľovnou Alžbetou II. udelený titul Sir.

Ocenenia filmu:

Nominácia na Oscara za výpravu (1959)

Nominácia na Oscara za najlepší zvuk (1959)

San Sebastián International Film Festival (1958) - cena za najlepší herecký výkon (James Stewart) a Strieborná lastúra za réžiu

USA, rok 1958, 128 min.

Réžia: Alfred Hitchcock

Hrajú: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes, Tom Helmore, Henry Jones

Pred filmom Vertigo budeme premietať krátky študentský film Andreja Gregorčoka Frankenhand. Ide o klasický hororový príbeh v netradičnom spracovaní. Film vytvoril študent ateliéru animovanej tvorby Filmovej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Frankenhand získal v roku 2011 cenu za Najlepšiu animáciu na študentskom filmovom Áčko, cenu Literárneho fondu za Najlepšiu animáciu a Tretiu cenu za film v 5 minútovej sekcii na festivale Azyl.

Premietanie filmu Vertigo a Frankenhand

26. 9. (streda)

KC Dunaj, 2. poschodie

Vstup: 3 €

Štart: 19:30 hod.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…