KinoKult uvedie najlepší film všetkých čias – snímku Vertigo
SITA
SITA

KinoKult uvedie najlepší film všetkých čias – snímku Vertigo

Milostná dráma Vertigo (Závrať) vznikla na základe námetu románu Pierra Boileaua a Thomasa Narcejaca Späť z ríše mŕtvych.

BRATISLAVA 24. septembra - Dňa 26. 09. 2012 o 19.30 hod. v KC Dunaj uvedie nezávislý filmový klub KinoKult najlepší film všetkých čias – snímku Vertigo od nesmrteľného Alfreda Hitchcocka!

Detailné rozpracovanie filmových záberov, vynikajúca práca s kamerou, netradičné tempo filmu, skvelá hudba Bernarda Herrmanna a geniálne herecké výkony Jamesa Stewarta a Kim Novakovej spôsobili, že film Vertigo je od roku 2012 považovaný za najlepší film všetkých čias. Rozhodol tak magazín Britského filmového inštitútu Sight and Sound na základe prieskumu medzi 846 filmovými expertmi.

Milostná dráma Vertigo (Závrať) vznikla na základe námetu románu Pierra Boileaua a Thomasa Narcejaca Späť z ríše mŕtvych. Zaujímavosťou filmu je, že divákovi je prezradené oveľa viac ako samotnej hlavnej postave. Ako povedal Hitchcock: „Všetci moji spolupracovníci sa na to pozerali nevraživo. Domnievali sa, že odhalenie sa musí dostaviť na záver filmu... Ale diváci boli informovaní, a tak sme vytvorili napätie založené na dohadovaní sa ako sa hlavná postava zachová...“

Mysteriózny príbeh sa odohráva v hornatom San Franciscu. Bývalý detektív Scottie Fergusson (James Stewart) je požiadaný o láskavosť. Má sledovať, aj napriek svojim závratiam ženu svojho priateľa Madeleine (Kim Novakova), ktorá má sklon k samovražde. Scottie sa do krásnej blondínky osudovo zamiluje, no i napriek tomu jej práve kvôli svojim závratiam nedokáže zabrániť zoskočiť zo zvonice. Detektív si to vyčíta, no netuší, do akej hry sa v skutočnosti zaplietol a že zo zvonice spadla iná žena.

Alfred Hitchcock, pôvodne bankový úradník, sa k réžii dostal vďaka prispievaniu do literárnych časopisov, písaniu scenárov a režijnej asistencii. Svojou filmovou tvorbou vytvoril originálny režijný prístup. Za zlatú éru jeho tvorby sú považované 50. – 60. roky. V rámci nich vznikol v súčasnosti najlepší film všetkých čias - Vertigo. Hitchcock je jeden z najvýraznejších režisérov svetovej kinematografie. Okrem Oscara za celoživotné dielo mu bol anglickou kráľovnou Alžbetou II. udelený titul Sir.

Ocenenia filmu:

Nominácia na Oscara za výpravu (1959)

Nominácia na Oscara za najlepší zvuk (1959)

San Sebastián International Film Festival (1958) - cena za najlepší herecký výkon (James Stewart) a Strieborná lastúra za réžiu

USA, rok 1958, 128 min.

Réžia: Alfred Hitchcock

Hrajú: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes, Tom Helmore, Henry Jones

Pred filmom Vertigo budeme premietať krátky študentský film Andreja Gregorčoka Frankenhand. Ide o klasický hororový príbeh v netradičnom spracovaní. Film vytvoril študent ateliéru animovanej tvorby Filmovej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Frankenhand získal v roku 2011 cenu za Najlepšiu animáciu na študentskom filmovom Áčko, cenu Literárneho fondu za Najlepšiu animáciu a Tretiu cenu za film v 5 minútovej sekcii na festivale Azyl.

Premietanie filmu Vertigo a Frankenhand

26. 9. (streda)

KC Dunaj, 2. poschodie

Vstup: 3 €

Štart: 19:30 hod.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…