Dobré noviny
Minimálna mzda sa asi zvýši o viac ako desať eur
SITA
SITA

Minimálna mzda sa asi zvýši o viac ako desať eur

Zástupcovia vlády sa so zamestnávateľmi a odborármi opäť nedohodli na zvýšení minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka. Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje, aby sa zvýšila o viac ako desať eur.

BRATISLAVA 24. septembra - Zástupcovia vlády sa v pondelok so zamestnávateľmi a odborármi opätovne nedohodli na zvýšení minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka.

Ako po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, o výške minimálnej mzdy tak rozhodne vláda.

Minister je optimista

Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila zo súčasných 327,2 eura na 337,70 eura.

"Som presvedčený, že vláda bude mať záujem môj návrh akceptovať," povedal. Záujmom rezortu práce a sociálnych vecí podľa Richtera je, aby pomer medzi priemernou mzdou a minimálnou mzdou neklesol pod 40 percent. "Mal som záujem, aby som túto kvótu udržal," povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Vláda zhorší podnikateľské prostredie

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka upozornil na to, že už samotný konsolidačný balíček vlády zásadným spôsobom zhorší podnikateľské prostredie. Rast minimálnej mzdy pritom podľa Machunku zhorší pozíciu u dlhodobo nezamestnaných ľudí.

Spýtal sa ministra financií Petra Kažimíra, ako bude zostavovať rozpočet na budúci rok, ak bude na Slovensku 15-percentná miera nezamestnanosti.

"Zamestnávatelia každý rok hovoria, že to spôsobí vyššiu nezamestnanosť," reagoval šéf rezortu financií. Riešením je podľa Kažimíra zníženie odvodového zaťaženia pre zamestnancov s nízkym príjmom.

Od začiatku tohto roka vzrástla minimálna mzda z 317 eur na 327,2 eura, čo bol nárast o 3,2 %. Bývalá vláda Ivety Radičovej tak najnižšie mzdy na rok 2012 zvýšila v rovnakej miere, ako na rok 2013 navrhuje najnižšie zárobky zvýšiť rezort práce a sociálnych vecí pod vedením Jána Richtera.

Tohtoročné zvýšenie minimálnej mzdy o 3,2 % kopírovalo mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v roku 2010. S takouto úpravou najnižších zárobkov vlani nesúhlasili odborári, ktorí žiadali zvýšiť minimálnu mzdu od začiatku januára tohto roka o 4,1 %. Zamestnávatelia pritom požadovali, aby sa najnižšie zárobky v tomto roku ponechali na úrovni 317 eur.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…