Ekozábrany na elektrických vedeniach chránia vtáctvo
TASR
TASR

Ekozábrany na elektrických vedeniach chránia vtáctvo

ZSD sa dlhodobo venuje projektom na ochranu vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení.

Ilustračné foto Foto: TASR - Roman Hanc

Okoličná na Ostrove 26. marca (TASR) - Západoslovenská distribučná (ZSD), a.s., predstavila dnes v Okoličnej na Ostrove nový typ ekozábrany v rámci západného Slovenska. Ide o prvok, ktorý sa inštaluje na konštrukcie stĺpov 22-kV napätia a bráni vtákom dosadať na nebezpečné konštrukcie. Tým sa predchádza usmrcovaniu vtákov v dôsledku zásahov elektrickým prúdom. Na úseku Veľký Meder – Zlatná na Ostrove dnes osadia zamestnanci ZSD 68 takýchto ochranných prvkov. Lokalita je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Ostrovné lúky, ktoré je významné pre viaceré vzácne druhy vtákov, napríklad aj pre kriticky ohrozeného sokola červenonohého.

"Na distribučnej sieti elektrických vedení môže dochádzať k usmrcovaniu vtákov v dôsledku zásahov elektrickým prúdom po tom, ako dosadajú na konštrukcie stĺpov 22-kV napätia. Z tohto dôvodu sa na najrizikovejšie úseky pravidelne umiestňujú prvky na ich ochranu. Dnes našu aktivitu podporila svojou účasťou i speváčka a herečka Dorota Nvotová, čomu sa veľmi tešíme," uviedol predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) Jozef Chavko s tým, že so speváčkou budú v spolupráci pokračovať na projekte LIFE Energia. V rámci neho pripravuje organizácia krátke filmy k zaujímavým aktivitám projektu, akými sú napríklad pomoc zraneným živočíchom, mapovanie elektrických vedení či sadenie stromov. Dodal, že RPS dlhodobo monitoruje úhyny vtáctva a úzko spolupracuje s energetickými spoločnosťami.

"Ako spievam v jednej zo svojich piesní, dravce milujem a preto sa veľmi teším, že ich ochranu môžem podporiť i svojou účasťou na natáčaní aktivít projektu LIFE Energia," povedala Nvotová.

ZSD sa dlhodobo venuje projektom na ochranu vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení. Jednou z aktivít, ktoré realizuje v spolupráci s organizáciou RPS, je osadzovanie ekozábran na konštrukcie stĺpov vedenia. "Doteraz sme na západnom Slovensku takto zabezpečili viac ako 500 km vedení, takmer 6000 stĺpov. Zároveň sme dlhoročným partnerom v projektoch LIFE. V súčasnosti je to LIFE Energia, v rámci ktorého budeme v nasledujúcich rokoch inštalovať na vedenia vysokého napätia tzv. odkloňovače. Tie minimalizujú riziko nárazov do vedenia aj v zhoršených poveternostných podmienkach. Na ekologizáciu vedení sme doteraz celkovo vynaložili takmer milión eur," zdôraznila hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová.

Projekt LIFE Energia sa realizuje s podporou Európskej únie.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…