Dobré noviny
Erik Rothenstein v stredu pokrstí Bláznov z Chelmu
SITA
SITA

Erik Rothenstein v stredu pokrstí Bláznov z Chelmu

Nahrávku uvedie do života skladateľ a gitarista Matúš Jakabčic spolu so spisovateľom a prekladateľom anglickej literatúry Jánom Vilikovským.

BRATISLAVA 23. septembra - Saxofonista a skladateľ Erik Rothenstein vydá v stredu 26. septembra nový album Blázni z Chelmu, ktorý sa na trh dostane prostredníctvom slovenského vydavateľstva Real Music House.

V ten istý deň ho pokrstí na koncerte v bratislavskom klube Hlava 22. Nahrávku uvedie do života skladateľ a gitarista Matúš Jakabčic spolu so spisovateľom a prekladateľom anglickej literatúry Jánom Vilikovským.

Kapelu unikátneho projektu tvorí okrem lídra Erika Rothensteina rytmická sekcia v zložení: Ľuboš Šrámek (klavír), Štefan Bartuš (kontrabas) a na Slovensku už medzičasom etablovaný srbský bubeník Dušan Novakov.

Dychová sekcia v zaujímavej kombinácii trúbky Martina Ďurdinu a dvoch ”hlbokých” nástrojov bass trombónu Michala Motýľa a barytón saxofónu Erika Rothensteina interpretuje zaranžované melodické línie a témy v kombinácii s väčšími voľnými improvizovanými plochami. Hosťom ansámblu je speváčka Mirka Záhumenská.

Ústrednou témou albumu, ktorý spája svet džezu a world music, je literárna predloha spisovateľa Isaaca Bashevisa Singera The Fools of Chelm (and their History), v preklade Hlupáci z Chelmu (a ich história). Autor v nej pútavým spôsobom opisuje dejiny chudobného mesta Chelm.

Singer svojou jazykovou hravosťou a používaním inteligentného humoru zanecháva posolstvo rozlišovania ľudskej hlúposti a obmedzenosti, ktorá sa rodí v hlavách vodcov.

Autor v diele prináša absurdné a smiešne príbehy, no kdesi v pozadí zároveň zdvíha varovný prst a upozorňuje na hroziace nebezpečenstvo politických lídrov, ktorí sa často správajú ako Hlupáci z Chelmu.

Album Blázni z Chelmu sa prostredníctvom prepracovaných hudobných aranžmánov a výkonov etablovaných džezmanov snaží odovzdať odkaz nadčasovej literárnej predlohy.

Prvky klezmerovej hudby, džezovej harmónie, sólovej i kolektívnej improvizácie doplnenej o autorské texty Zuzany Očenášovej Vasičákovej spojil Erik Rothenstein do jedinečného celku, ktorý nemá na slovenskej hudobnej pôde konkurenciu. Producentsky sa pod nadžánrovú nahrávku talentovaného slovenského skladateľa podpísali hudobníci Robert Pospiš a Martin Sillay.

Agentúru SITA informoval Róbert Pospiš z vydavateľstva Real Music House.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…