Dobré noviny
Vysoké Tatry potrebujú upratať, pomôcť môžu dobrovoľníci
SITA
SITA

Vysoké Tatry potrebujú upratať, pomôcť môžu dobrovoľníci

Do 35. ročníka akcie Čisté hory sa môže zapojiť každý, kto chce pomôcť odbremeniť tatranskú prírodu od neporiadku, ktorý tu po sebe zanechali turisti.

POPRAD 23. septembra – Dobrovoľníci sa môžu zapojiť do čistenia a upratovania tatranských dolín po letnej turistickej sezóne už na budúcu sobotu 29. septembra. Štátne lesy Tatranského národného parku na tento deň pripravili akciu Čisté hory už po 34 krát.

Na trinástich nástupných miestach od Oravíc až po Červený Kláštor a na piatich miestach v Liptovských Tatrách poskytnú pracovníci Štátnych lesov TANAP-u a Správy TANAP-u záujemcom rukavice, igelitové vrecia na zber a informáciu, kde môžu vyzbieraný odpad po návrate z túry odovzdať.

Dobrovoľníci a záujemcovia získajú o akcii Čisté hory podrobné informácie na ochranných obvodoch Oravice na križovatke v Oraviciach, Zverovka – v Roháčskej doline pri rampe, Habovka – pri horárni Biela skala, Podbanské – pri vstupe do Tichej a Kôprovej doliny, Štrbské Pleso - pri rampe nad zastávkou TEŽ Popradské pleso a na Štrbskom Plese pod poštou pri centrálnom parkovisku na Štrbskom Plese, Vyšné Hágy – v Tatranskej Polianke pri rampa pri ceste na Sliezsky dom, Smokovce – na Hrebienku, Tatranské Matliare – na parkovisku pri kabínkovej lanovke Tatranská Lomnica a pri zastávke SAD Biela Voda a v Javorine - pri budove ochranného obvodu v Tatranskej Javorine pri vstupe do Bielovodskej doliny.

V Červenom Kláštore organizujú Štátne lesy TANAP-u akciu Čisté hory a potoky v spolupráci so Správou Pieninského národného parku. Zraz účastníkov je pri autokempingu v Červenom Kláštore. Turisti, ktorí sa chcú zúčastniť akcie Čisté hory v dolinách Liptovských Tatier, sa môžu informovať na Správe TANAP-u.

Počas tridsiatich troch rokov odbremenilo takmer 37 000 dobrovoľníkov zo Slovenska i zahraničia územie Tatranského národného parku a Pieninského národného parku o približne 57,5 tony rôzneho komunálneho a stavebného odpadu. Rekordný bol rok 1980, v ktorom 1 400 ľudí znieslo z turistických chodníkov až 7 655 kg odpadkov, informovala Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…