Peter Sagan skončil na 14. mieste, majstrom sveta Gilbert
Slovenský cyklista Peter Sagan na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike obsadil 14. priečku.
VALKENBURG 23. septembra - Majstrom sveta v cestnej cyklistike sa v individuálnej súťaži mužov stal v Holandsku Philippe Gilbert z Belgicka.
Striebro si vyjazdil Nór Edvald Boasson Hagen, bronz putuje do Španielska zásluhou Alejandra Valverdeho. Gilbert sa necelé dva kilometre pred cieľom rozhodol pre samostatný únik, ktorý sa mu podarilo doviesť až do víťazného konca.
Až do samotného záveru sa ne popredných pozíciách pohyboval aj Slovák Peter Sagan, ktorý napokon prišiel do cieľa 267 km dlhých pretekov na 14. mieste z päťsekundovým odstupom na víťaza. Štart nedeľňajších pretekov bol v Maastrichte, cieľ vo Valkenburgu. Peter Velits, Martin Velits, Juraj Sagan a Maroš Kováč preteky nedokončili.
Martin Velits dostal defekt na 15. kilometri
Po štarte v Maastrichte absolvoval pelotón 106 km po cestách v provincii Limburg. Pelotón jazdil pokojne a vpredu sa vytvorila 11-členná skupina, ktorá pri vjazde na okruh v okolí Valkenburgu mala náskok 5:11 min. Postupne sa rozdiel začal znižovať.
Smolu od úvodu mal kapitán slovenského tímu Martin Velits, ktorý musel na 145. km odstúpiť. Už na 15. km totiž dostal defekt zadného kolesa a po výmene mu nefungovala reťaz. Slovák nemohol prehodiť na prevody 25 a 53.
„Keď som sa s tým vyrovnal, v treťom okruhu mi prestali fungovať jedenástka a dvanástka. Rozhodol som sa pre výmenu bicykla. Pelotón však bol natiahnutý a kým sa ku mne dostalo naše mechanické auto, už som bol bez šance dostihnúť pelotón,“ povedal po predčasnom konci Martin Velits, ktorý nedokončil na MS pri piatom štarte po Varese 2008 druhýkrát.
Náročné kilometre dávali pretekárom poriadne zabrať. Najmä náročné stúpanie na Cauberg, ktoré absolvoval pelotón desaťkrát, preverilo pripravenosť všetkých. Na konci tretieho okruhu vzdal obhajca titulu Mark Cavendish z Veľkej Británie, po piatom aj jeho krajan, víťaz Tour de France Bradley Wiggins i jeho pomocník na francúzskych cestách Chris Froome. Ďalší cyklisti začali zaostávať. V tom čase už bola vpredu 24-členná skupina, v ktorej nechýbal ani Španiel Alberto Contador.
Hromadný pád rozdelil pelotón
Na pelotón, ktorého čelo kontrolovali predovšetkým Belgičania, mala náskok necelej minúty. Pred koncom 7. kola prišlo v balíku k hromadnému pádu, ktorý ho rozdelil na menšie skupiny. Peter Sagan sa mu vyhol, keďže bol vpredu. V tom čase už v pretekoch nepokračovali Maroš Kováč s Jurajom Saganom, krátko na to predčasne skončil po technických problémoch aj Peter Velits.
„Asi 6 kôl pred cieľom mal problém s bicyklom. Po zjazde som ho vymenil, ale rezervný mi vôbec nesedel. Neviem si vysvetliť, čo sa stalo. Je pravdou, že som tento rok na rezervnom nejazdil. Mechanik to kontroloval, malo to sedieť. Posed som však mal bližšie k riadidlám. Behom kola som začal dostávať kŕče a nebolo to nič dobré. Hnevá ma to. Nebola to síce fantázia, ale tieto preteky sa dali dokončiť,“ tvrdil Peter Velits.
V závere 8. kola sa hlavná skupina spojila s vedúcou a vpredu bolo 70 cyklistov. V ďalšom okruhu sa o atak pokúsili Američan Andrew Talansky a Brit Ian Stannard. Aj ich snaha sa skončila neúspešne a rozhodovalo sa na záverečných 16,1 km a predovšetkým v stúpaní na Cauberg, ktorého vrchol bol 2 km pred cieľom.