Južná Kórea, Čína a Japonsko chcú oživiť vzájomnú spoluprácu
TASR
TASR

Južná Kórea, Čína a Japonsko chcú oživiť vzájomnú spoluprácu

Od schôdzky šéfov diplomacií troch východoázijských hospodárskych mocností sa neočakával zásadný prielom, ale skutočnosť, že sa po takmer troch rokoch vôbec zišli, je považovaná za pokrok.

Na snímke sprava čínsky minister zahraničných vecí Wang I, juhokórejský minister zahraničných vecí Jun Pjung-se a japonský minister zahraničných vecí Fumio Kišida počas stretnutia ministrov zahraničných vecí Južnej Kórey, Číny a Japonska na trojstranných rokovaniach v Soule 21. marca 2015. Foto: TASR/AP Photo

Soul 21. marca (TASR) - Južná Kórea, Čína a Japonsko budú pokračovať v úsilí o usporiadanie trojstranného summitu hláv ich štátov a vlád v najbližšom čase a riešenie problémov s výkladom dejín. Chcú sa tiež zasadzovať za dohodu o voľnom obchode a nové viacstranné rozhovory o jadrovom programe Severnej Kórey. Dohodli sa na tom dnes v Soule ministri zahraničných vecí týchto štátov Jun Pjung-se, Wang I a Fumio Kišida na prvom stretnutí na takejto úrovni od mája 2012, informovala agentúra Jonhap.

Od schôdzky šéfov diplomacií troch východoázijských hospodárskych mocností sa neočakával zásadný prielom, ale skutočnosť, že sa po takmer troch rokoch vôbec zišli, je považovaná za pokrok.

Ministri v spoločnom vyhlásení ďalej vyjadril nádej, že "mechanizmus trojstrannej spolupráce" sa dá opäť do pohybu. Podľa nich by sa mohol stať rámcom pre stabilitu v regióne.

Vzhľadom na rôzne chápanie dejín šéf čínskej diplomacie Wang I novinárom po stretnutí povedal, že "história nie je pre všetky tri krajiny otázkou minulosti, ale problémom súčasnosti".

Vzťahy medzi Južnou Kóreou, Japonskom a Čínou sú dlhodobo napäté. Soul a Peking obviňujú Tokio z pokusov relativizovať jeho vojnové krutosti a koloniálne praktiky. Japonsko okupovalo Kórejský polostrov v rokoch 1910-45 a časť Číny na začiatku 20. storočia.

Citlivým problémom medzi Južnou Kóreou a Japonskom je aj otázka kórejských žien, ktoré boli nútené slúžiť japonským vojakom ako sexuálne otrokyne počas druhej svetovej vojny. Z pohľadu Južnej Kórey sa Japonsko s touto témou doteraz dostatočne nevyrovnalo a juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje sa preto odmieta stretnúť s japonským premiérom Šinzóm Abem. Dnes však prijala všetkých troch ministrov zahraničných vecí.

Čína a Japonsko vedú územný spor o ostrovy vo Východočínskom mori, v japončine nazývané Senkaku a v čínštine Tiao-jü. Južná Kórea a Japonsko sa zasa sporia o skalnaté súostrovie nazývané v kórejčine Tokdo a japonsky Takešima. Súostrovie patrí Južnej Kórei.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…