Dobré noviny
Nie všetko, čo sa hovorí o zásnubných prsteňoch, je pravda
Dobré noviny
Dobré noviny

Nie všetko, čo sa hovorí o zásnubných prsteňoch, je pravda

Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale diamantové prstene nie sú nevyhnutnou súčasťou manželstva, alebo dokonca svadby.

Najnovšie prieskumy tvrdia, že viac ako 40 % zásnubných prsteňov sa predáva od ošiaľu v predvianočnom období až po sviatok zamilovaných – Valentín. To nás privádza k prívalu aktualizácie vzťahov na sociálnych sieťach, reklamách na šperky a centrom záujmu sa samozrejme stáva zásnubný prsteň.

Faktom je, že 80 % žiadosti o ruku v súčasnosti zahrňuje zásnubný prsteň s diamantom. Zásnubné prstene z bieleho zlata s diamantom tvoria 75 % predaja zásnubných prsteňov. Koncept šperku pripomína celoživotný záväzok, ale nemali by sme prikladať väčšiu hodnotu drahému zásnubnému prsteňu ako láske samotnej. Drahé zásnubné prstene totiž boli spojené s vyššou mierou rozvodovosti. Minúť dvojmesačný plat na zásnubný prsteň nie je spoločenskou normou, ale môže byť očakávaním u vašich partneriek. Ak vaše mesačné príjmy nedosahujú hranicu 1000 eur, nemusí to byť najlepšie rozhodnutie, najmä podľa štúdie z minulého roka. Prieskumy Andrewa M. Francisa a Huga M. Mialona, ktorí skúmali okolo 3000 heterosexuálnych párov, zistili, že doba trvania manželstva je nepriamo spojená s výdavkami na zásnubný prsteň a svadobný obrad. Konkrétne tí, ktorí minuli 2000 – 4000 eur, mali o 30 % vyššiu pravdepodobnosť na rozvod.

Dôvod? Kým štúdie nenašli príčiny súvislostí, vedci poukazujú na fakt, že svadobné výdavky sú skutočne spojené s dlhodobým stresom. Práve preto je možné, že svadobné výdavky zvyšujú pravdepodobnosť rozpadu manželstva, vzhľadom k tomu, že stres a ekonomické problémy sú častými aspektmi rozvodov. Preto ak máte nastavené srdce na peňažný bankrot v podobe „princess“ diamantu od Tiffanyho, možno by ste tento krok ešte mali prehodnotiť.

Reklama a predajcovia spojili diamanty so zásnubami

Veľa očakávaní pri zásnubných prsteňoch nepochádza z tradície, ale od samotných výrobcov.

Diamant ako produkt sa dostal do popredia až v roku 1982. Do roku 1870 boli totiž diamanty vzácnou komoditou, ale ako jediná komodita bez intenzívne vysokého dopytu – až do objavu diamantových baní v Južnej Afrike. Investori v týchto baniach chceli zvýšiť dopyt svojich produktov pomocou ilúzie „Nedostatku diamantov“. Až v roku 1940 sa to podarilo firme De Beers s troma malými slovami „Diamant je navždy“. Cieľ bol jednoduchý: „Máme dočinenia s davovou psychózou. Snažíme sa o posilnenie tradície diamantového zásnubného prsteňa – aby táto psychologická nutnosť bola schopná úspešne konkurovať na maloobchodnej úrovni s hospodárskym tovarom a službami“.

Slogan a šikovná marketingová kampaň, ktorá ho sprevádza, v podstate zmenili spôsob akým sa Američania (a následne aj zvyšok sveta) dvorili. Diamanty sa od tej doby rozrástli do celého priemyselného odvetvia a nie sú len centrom zásnub. Trh je teraz preplnený diamantovými šperkami k výročiam, narodeninám a módnymi diamantovými prsteňmi pre ženy, ktoré jednoducho nechcú čakať. Diamantové prstene sú stelesnením všetkého, ­aj našich najhlbších emócií ­ v modernej spoločnosti. Asi to nebude náhoda, že diamanty sa stali najlepším priateľom ženy v čase, keď ich firma De Beers uviedla na trh.

Nemusíte mať diamantový prsteň, aby ste sa vzali

Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale diamantové prstene nie sú nevyhnutnou súčasťou manželstva, alebo dokonca svadby. Známy magazín Vogue konštatuje, že mnoho párov v súčasnosti volí netradičné zásnubné prstene s drahokamami ako zafíry, smaragdy, rubíny či tanzanity. Tento trend sa stal populárnym vďaka vojvodkyni z Cambridge a ďalším celebritám ako Penelope Cruz, Halle Berry a Jessica Simpson.

Sú nevesty, ktoré sa rozhodli vyhýbať šperkom v prospech pekných obrúčok, nehovoriac o tom, že sú nevesty, ktoré sa úplne zaobídu bez zásnubného prsteňa. Pre tých, ktorí stále chcú ako symbol ich spojenia diamant, je stále pripravených niekoľko nových trendov, ktoré pomôžu pri výbere či už sa jedná o menej tradičný tvar alebo farbu diamantu. Či už túžite po extravagancii alebo romantike, nezabudnite, že prsteň nie je zárukou šťastného manželstva.

(PR)

Už ste čítali?