Faerské ostrovy obsadili tisíce milovníkov zatmenia Slnka
TASR
TASR

Faerské ostrovy obsadili tisíce milovníkov zatmenia Slnka

Podobne ako milovníci zatmení sa na výnimočný úkaz pripravovali aj úrady na Faerských ostrovoch: sprístupnili webovú stránku.

Na snímke úplné zatmenie Slnka 22. júla 2009 v čínskom meste An-ťi. Najdlhšie zatmenie Slnka v 21. storočí sa začalo v Indii a pokračovalo na sever a východ do Nepálu, Mjanmarska, Bangladéša, Bhutánu a Číny. Úplné zatmenie Slnka trvalo šesť minút a 39 sekúnd. Foto: TASR

Tórshavn 19. marca (TASR) - Čiastočné zatmenie Slnka bude v piatok možné pozorovať v Európe, v častiach Ázie i Afriky, ale za úplným zatmením bolo treba vycestovať na Faerské ostrovy patriace Dánsku alebo nórske Špicbergy, ktoré sa budú nachádzať v tzv. páse totality.

Čítajte tiež: Kedy presne bude prebiehať zatmenie Slnka? >>

Fanúšikovia astronómie i profesionáli si ubytovanie na Faerských ostrovoch rezervovali už mesiace, či dokonca roky vopred, napísala dnes agentúra AP. Teraz im už len zostáva veriť, že ich vášni pre jedinečný prírodný úkaz bude naklonené aj počasie a obloha nad odľahlými ostrovmi zostane bezoblačná, aby si mohli vychutnať niečo vyše dve minúty trvajúce úplné zatmenie.

Desiatky "lovcov zatmení" a vedcov už dorazili na súostrovie vyzbrojení hvezdárskymi ďalekohľadmi, fotoaparátmi, kamerami a okuliarmi, cez ktoré môžu zatmenie bezpečne pozorovať.

"Toto je naše desiate úplné zatmenie. Pozorujeme ich veľmi radi. Sú to naozaj veľmi vzrušujúce chvíle," uviedol pre AP v Tórshavne, hlavnom meste Faerských ostrovov, 60-ročný obyvateľ San Diega v americkom štáte Kalifornia.

Aj vďaka ľuďom ako tento Američan počet obyvateľov skalnatých ostrovov, ležiacich medzi pobrežím Škótska a Islandom, stúpol teraz z obvyklých asi 48.000 o ďalších približne 10.000. Šéfka miestnej turistickej kancelárie Theresa Kreutzmannová uviedla, že " doteraz nikdy, ale naozaj nikdy nebolo na ostrovoch toľko ľudí".

Dve najlepšie miesta na pozorovanie piatkového úplného zatmenia Slnka sú Faerské ostrovy, kde Mesiac úplne zakryje Slnko na dve minúty a 45 sekúnd, a Špicbergy, kde bude úkaz trvať o 15 sekúnd kratšie.

Čítajte tiež: Ako bezpečne pozorovať zatmenie? Konkrétne rady a upozornenia >>

Pre tých, ktorí sú pripravení čeliť nočným teplotám okolo 1,5 stupňa Celzia, otvorili na Faerských ostrovoch kempingy. Úrady na severnejšie položených Špicbergoch však turistov varovali, že prísť na ostrovy so spacím vakom a nádejou, že tam niekde prespia, nie je najlepší nápad: v noci je tam totiž 15 stupňov Celzia pod nulou. Okrem toho, na ostrovoch sa voľne pohybujú ľadové medvede, ktoré v minulosti zaútočili na turistov prespávajúcich pod holým nebom.

Podobne ako milovníci zatmení sa na výnimočný úkaz pripravovali aj úrady na Faerských ostrovoch: sprístupnili webovú stránku, na ktorej sú užitočné informácie pre návštevníkov Faerských ostrovov, možnosti ubytovania (ktorého ceny stúpli), ako aj tipy na najlepšie pozorovateľské stanovištia. V predaji sú knihy, hračky i tričká s motívom úplného zatmenia.

Téme sa priebežne venujeme. Pridajte sa do tejto udalosti na Facebooku a nič podstatné vám neunikne!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…