Dobré noviny
Raketoplán Endeavour pristál v Los Angeles vo veľkom štýle
SITA
SITA

Raketoplán Endeavour pristál v Los Angeles vo veľkom štýle

Endeavour čaká 19-kilometrová cesta z letiska do múzea. Radnica pre presun raketoplánu dala povolenie na výrub 400 stromov

LOS ANGELES 22. septembra - Raketoplán Endeavour naposledy pristál.

Pripevnený na špeciálne upravenom Boeingu 747 ukončil svoju cestu z Kennedyho vesmírneho strediska do Los Angeles, kde bude vystavený vo vedeckom múzeu.

Takmer 75-tonový stroj strávil vo vesmíre celkovo 300 dní počas 25 misií.

Jeho finálny let sa začal v stredu, keď odletel z floridského Mysu Canaveral. Počas cesty absolvoval jednu zastávku na Edwardsovej leteckej základni v kalifornskej púšti.

Na medzinárodnom letisku v Los Angeles pristál pred 13:00 miestneho času (22:00 SELČ).

Predtým však urobil prelet ponad všetky hlavné symboly Kalifornie. „Dovoľte mi, aby som ako prvý mohol povedať: \' Vitaj v Los Angeles,\'“ povedal starosta Antonio Villaraigosa počas slávnostnej ceremónie na letisku.

Prílet raketoplánu do „mesta anjelov“ sa stal udalosťou dňa. Na strechách mrakodrapov stáli stovky zamestnancov, na letisko bola zriadená kyvadlová doprava, desiatky tisíc ľudí vyzbrojení fotoaparátmi a kamerami si nenechali ujsť poslednú šancu vidieť Endeavour nad mestom.

„Je to koniec jednej éry,“ povedal pre agentúru Reuters 45-ročný John Norman. Ten si už predtým spravil výlet na Floridu, aby si splnil jeden z detských snov a videl vesmírne plavidlo na vlastné oči.

Endeavour ešte čaká 19-kilometrová cesta mestom z letiska do vedeckého múzea, kde bude vystavený od 30. októbra. Radnica pre presun raketoplánu dala povolenie na výrub 400 stromov, odstránené budú semafory a stĺpy elektrického vedenia.

Endeavour letel k ISS naposledy 16. mája 2011, pričom hlavným cieľom 16-dňovej misie s označením STS-134 bolo dopravenie Alfa magnetického spektrometra (AMS-02) a jeho následné pripojenie. Počas pobytu Endeavouru sa z ISS vracala na Zem ruská vesmírna loď Sojuz. Išlo o vôbec prvý prípad v histórii, keď sa Sojuz odpájal od ISS v čase, keď bol k stanici pripojený niektorý z amerických raketoplánov.

Taliansky astronaut Paolo Nespoli tesne po odpojení Sojuzu spravil video a fotografie zachytávajúce raketoplán Endeavour "zaparkovaný" na ISS. Išlo o vôbec prvé spoločné zábery raketoplánu a stanice odfotené z diaľky s planétou Zem v pozadí.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…