Dobré noviny
Odborníci vytvorili infosystém náučných prihraničných lokalít
TASR
TASR

Odborníci vytvorili infosystém náučných prihraničných lokalít

Vedúcim partnerom projektu bol Národný park Bükk (Maďarsko), prvým zahraničným partnerom Štátna ochrana prírody SR – Správa slovenských jaskýň, druhým zahraničným partnerom obec Hajnáčka.

Ilustračné foto Foto: TASR

Zvolen 16. marca (TASR) - Vytvorenie počítačového informačného systému náučných lokalít v prihraničných slovensko-maďarských oblastiach bolo súčasťou projektu, ktorý v uplynulých mesiacoch zrealizovali slovenskí a maďarskí odborníci.

Ako pre TASR uviedol pracovník Slovenskej správy jaskýň Ľudovít Gaál, na maďarskej strane sa vybudovali náučné lokality v oblasti Baglyaskő v meste Šalgotarján a spracoval sa ich počítačový informačný systém, ktorý obsahuje aj slovenské lokality v prihraničnej oblasti.

Na slovenskej strane v oblasti Slovenského krasu bolo navyše vybudované oplotenie a plošina s výhľadom do 142 metrov hlbokej priepasti Malá Žomboj a tiež otáčacia trojjazyčná informačná tabuľa. Pri Jašteričom jazere bola obnovená váhadlová studňa, lavičky a informačná tabuľa. Tie sa postavili aj pri Silici, jazere Farárova jama, Silickej ľadnici a pri Babskej diere.

Pri jaskyni Peško pri Bretke sa vybudoval prístupový chodník so schodmi a zábradlím, pribudli tiež informačná trojjazyčná jaskyňa a lavičky.

V prírodnej rezervácii Hajnáčsky hradný vrch sa vybudoval prístupový chodník na hrad, očistili sa hradné múry, vyčistila sa hradná pivnica a zriadili sa oddychové plochy s drevenými stolmi, lavičkami a informačnou tabuľou.

Vedúcim partnerom projektu bol Národný park Bükk (Maďarsko), prvým zahraničným partnerom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR – Správa slovenských jaskýň (SSJ), druhým zahraničným partnerom obec Hajnáčka. Náklady na projekt zo strany ŠOP SR - SSJ činili 38.000 eur, za obec Hanáčka 35.000 eur.

Už ste čítali?