Cezhraničnej spolupráci môže pomôcť hrad i nový turistický chodník
TASR
TASR

Cezhraničnej spolupráci môže pomôcť hrad i nový turistický chodník

Podľa slov starostu Šiatorskej Bukovinky Juraja Badinku takmer dve tretiny turistov chodia na hrad práve z maďarskej strany.

Hrad Šomoška, archívne foto. Foto: TASR/Ján Siman

Šiatorská Bukovinka 15. marca (TASR) – Hrad Šomoška v katastri obce Šiatorská Bukovinka (okr. Lučenec) leží len niekoľko desiatok metrov od štátnej hranice a priamo pod ním sa nachádza maďarská dedina Somoskő. Podľa slov starostu Šiatorskej Bukovinky Juraja Badinku takmer dve tretiny turistov chodia na hrad práve z maďarskej strany a kvôli nim zriadili aj samostatnú pokladnicu. Obec by chcela hrad využiť ako základ cezhraničnej spolupráce, nevyhnutnosťou sú však podľa starostu financie a tých teraz nie je nazvyš.

Hrad Šomoška, archívne foto Foto: TASR/Ján Siman

"Cezhraničná spolupráca by bola ideálna pri obnove hradu i jeho propagácii a potešilo by nás, keby nám v tejto súvislosti schválili nejaký projekt. Momentálne však nie je zverejnená žiadna výzva na investičné projekty, týkajúce sa cezhraničnej spolupráce," konštatoval Badinka. Vlastné prostriedky na takéto účely obec v súčasnosti nemá, keďže len koncom minulého roka odkúpili hrad od štátu za sumu 10.000 eur, čo bola pre ich rozpočet veľká záťaž.

Lákadlom regiónu je aj ďalší hrad, Salgó. Ten sa nachádza na maďarskej strane hranice a od Šomošky je vzdialený vzdušnou čiarou iba pár kilometrov. Podľa starostu by slovenská a maďarská samospráva mohli využiť ich spoločný potenciál. "Mám predstavu, že by sa súbežne mohli spraviť nejaké akcie, niečo by prebiehalo na ich hrade, niečo na našom a spolu by sme tak do regiónu pritiahli viac turistov," načrtol možnosti spolupráce Badinka.

Prípadnej intenzívnejšej cezhraničnej spolupráci sú podľa starostu naklonení aj v Maďarsku. "Boli sme na rokovaní v maďarskej obci Kazár a prisľúbili sme si, že v prípade dostupnosti výziev na príslušné investičné projekty do toho pôjdeme spolu," povedal Badinka. Ako dodal, konkrétne detaily budú riešiť až keď to bude aktuálne, spoluprácu však považuje za nevyhnutnú a prospešnú pre obidve strany. "Keďže Šomoška sa nachádza priamo na slovensko-maďarskej hranici, musí byť naším spoločným záujmom udržiavať a zachovať ju," vyjadril sa starosta.

Hrad Šomoška je však iba jednou z množstva zaujímavostí v regióne a na ich propagáciu má slúžiť nový turistický chodník, ktorý spája Šiatorskú Bukovinku s obcou Kalonda. Meria 25 kilometrov, vedie po štátnej hranici a podľa Badinku môže pritiahnuť ešte viac návštevníkov z Maďarska. "Je totiž napojený aj na Ipolytarnóc, kde sa nachádza známa prírodná rezervácia pravekých pozostatkov a turisti sa odtiaľ dostanú priamo k nám na hrad," objasnil Badinka.

Podľa Milana Spodniaka, predsedu občianskeho združenia Centrum pre rozvoj regiónov a predsedu oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie, ide o aktuálny projekt cezhraničnej spolupráce, ktorý bol financovaný z eurofondov. "Na trase tohto turistického chodníka sa nachádza 46 stanovíšť s lavičkami, približne 50 informačných tabúľ v slovenčine, maďarčine i angličtine a lákadlom je 20-metrová vyhliadková veža. Pre oddych sú na trase zriadené altánky a nechýbajú ani preliezačky a hojdačky pre deti," informoval predseda. Dôležitou súčasťou chodníka sú podľa jeho slov aj odbočky k ďalším atrakciám - Mučínskej jaskyni, Lipovianskym pieskovcom, Čakanovskému profilu a už spomínanej prírodnej rezervácii v Ipolytarnóci.

"Trasa je kompletne hotová a už teraz tadiaľ chodí veľa ľudí. Mne aj kolegom telefonujú napríklad pedagógovia zo stredných škôl z Maďarska aj Slovenska, či už môžu touto turistickou magistrálou so žiakmi prejsť," prezradil Spodniak. Nový chodník však chcú ešte viac spropagovať, a preto na 22. až 23. mája chystajú Dni cestovného ruchu v Novohrade, ktoré sa budú konať v obci Lipovany. "Maďarskí partneri túto akciu veľmi privítali. Ak by sa z tohto podujatia stala tradícia, budúci rok by sa mohli uskutočniť v neďalekej maďarskej obci Karancsberény," zakončil Spodniak.

Už ste čítali?

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…