Spotrebiteľské zmluvy a dokumenty s malými písmami sú už neplatné
TASR
TASR

Spotrebiteľské zmluvy a dokumenty s malými písmami sú už neplatné

Podnetmi občanov, v ktorých upozorňujú na nekalé obchodné praktiky, sa zaoberá Komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách zriadená pri Ministerstve spravodlivosti SR.

Ilustračné foto. Foto: Andrej Galica

Bratislava 5. marca (TASR) - Spotrebiteľské zmluvy s písmom, ktorého výška je menšia ako 1,9 mm, sú neplatné. Menšie písmo sa už nemôže používať napríklad ani vo všeobecných obchodných podmienkach alebo v akýchkoľvek iných zmluvných dokumentoch, ktoré so spotrebiteľskou zmluvou súvisia.

"Počet prípadov oklamaných alebo nepozorných zákazníkov pri podpisovaní spotrebiteľských zmlúv by sa mal znížiť. Minimálnu výšku písma zaviedla od januára novela Občianskeho zákonníka. Už od júna 2010 je v zákonníku aj ustanovenie, podľa ktorého je zmluva neplatná, ak predmet zmluvy a cena sú uvedené menším písmom ako iná jej časť, s výnimkou názvu zmluvy a označení jej jednotlivých častí," upozornila odborníčka na legislatívu zo spoločnosti PP Poradca podnikateľa Andrea Sládková.

Nová právna úprava reaguje na nekalú prax dodávateľov, ktorí naďalej a sústavne používajú drobné písma, a to aj napriek tomu, že sa to považuje za nekalú obchodnú praktiku. "Poznáme veľa prípadov starších ľudí, ktorí si berú takzvané rýchle pôžičky, drobné úvery a dostávajú sa tak do ťažkých životných situácií. Podľa údajov Sociálnej poisťovne bolo na návrh nebankových subjektov v minulom roku exekvovaných takmer 26.000 dôchodcov," konštatovala Sládková. Upozornila, že neprijateľné sú aj také praktiky, keď informácie dôležité pre spotrebiteľa, napríklad o všeobecných obchodných podmienkach, sú umiestnené v zadnej časti katalógu a vzhľadom na veľkosť písma sú nečitateľné, neprehľadné, nejasné a bežný spotrebiteľ sa v nich ťažko zorientuje.

Podnetmi občanov, v ktorých upozorňujú na nekalé obchodné praktiky, sa zaoberá Komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách zriadená pri Ministerstve spravodlivosti SR. Podáva podnety na spotrebiteľské organizácie, ktoré v mene spotrebiteľov môžu iniciovať súdne alebo správne konania. Podrobnejšie informácie sú zverejnené na webovej stránke ministerstva www.justice.gov.sk.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…