Dobré noviny
Su Ťij ocenil Kongres USA, stretla sa aj s prezidentom
SITA
SITA

Su Ťij ocenil Kongres USA, stretla sa aj s prezidentom

V súvislosti s návštevou barmskej opozičnej líderky zrušili Spojené štáty sankcie voči dvom najvyšším predstaviteľom Barmy.

WASHINGTON 20. septembra - Spojené štáty zrušili v stredu sankcie voči barmskému prezidentovi Theinovi Seinovi a predsedovi parlamentu Thurovi Šwe Mannovi.

Stalo sa tak počas návštevy líderky barmskej opozície Aun San Su Ťij, ktorá potvrdila, že v jej vlasti prebehli demokratizačné zmeny a sankcie krajinu poškodzujú.

Laureátka Nobelovej ceny mieru, ktorá strávila dlhé roky v domácom väzení, vystúpila vo washingtonskom Kapitole, kde si prevzala Kongresovú zlatú medailu ako najvyššie ocenenie udeľované americkým parlamentom. Po slávnostnej ceremónii ju prijal prezident Barack Obama, ktorý vyjadril podporu USA politickým a ekonomickým reformám v Barme.

Prezidenta Theina Seina a Thura Manna zaradili na zoznam sankcionovaných osôb v roku 2007. V stredu ich z tohto zoznamu vyškrtli, pretože obaja "podnikli konkrétne kroky na presadenie politických reforiem a podporu ľudských práv". Prispeli tiež k ukončeniu represií a diktatúry v Barme.

Najznámejšia predstaviteľka barmskej opozície môže v poslednom období opäť slobodne cestovať do zahraničia. Su Ťij si tak mohla okrem iného prevziať Nobelovu cenu mieru, ktorú získala ešte v roku 1991 za nenásilné presadzovanie demokracie a ľudských práv vo svojej krajine.

V Spojených štátoch pobudne tri týždne. Už sa stretla s ministerkou zahraničných vecí USA Hillary Clintonovou a v nasledujúcich týždňoch Su Ťij navštívi New York, Connecticut, Massachusetts, Indianu, Kentucky a Kaliforniu, kde okrem iného absolvuje prednášky na univerzitách a stretnutia s barmskými utečencami.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…