Dobré noviny
Operátor O2 pripravuje svoje rozdelenie
TASR
TASR

Operátor O2 pripravuje svoje rozdelenie

Vedenie O2 opakuje, že rozhodnutie o vyčlenení infraštruktúry do sesterskej spoločnosti ešte nepadlo.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 25. februára (TASR) - V najväčšom českom operátorovi O2, ktorý patrí do skupiny PPF Petra Kellnera, už prebiehajú organizačné prípravy na rozdelenie firmy. A to napriek tomu, že vedenie O2 opakuje, že rozhodnutie o vyčlenení infraštruktúry do sesterskej spoločnosti ešte nepadlo. Informoval o tom internetový portál českého denníka Hospodářské noviny (HN).

V minulých dňoch boli o rozdelení informovaní niektorí zamestnanci. "Bolo nám nadriadeným povedané, že v júni dostaneme od O2 ponuku prejsť dohodou do novej spoločnosti Česká telekomunikačná infraštruktúra," uviedol pre HN technik O2, ktorý si neželal byť menovaný.

Nová firma sa bude pravdepodobne volať Česká telekomunikačná infraštruktúra. PPF ju založila na jeseň minulého roka. V jej čele stojí podľa obchodného registra člen predstavenstva PPF Lubomír Král. Operátor O2 si zároveň v rovnakom čase zaregistroval názov firmy ako ochrannú známku a neskôr pripojil aj skratku CETIN a logo.

Do novej spoločnosti by sa podľa plánov mala vyčleniť všetka infraštruktúra operátora, teda napríklad káble v krajine, mobilné vysielače a súvisiace budovy. Táto spoločnosť má potom svoje služby ponúkať operátorom v rámci veľkoobchodnej ponuky. Firma O2 by sa potom starala o vzťahy s koncovými zákazníkmi - ponúkala by tarify a služby, starala sa o zákaznícku starostlivosť či fakturovala.

Samotné O2 na konkrétne otázky týkajúce sa delenia firmy odmieta odpovedať. "Práca na štúdii o možnom rozdelení pokračuje, žiadne rozhodnutie zatiaľ nepadlo," povedal hovorca O2 Martin Žabka. Po dokončení štúdie, ktorá by mala byť hotová v najbližších týždňoch, bude rozdelenie schvaľovať predstavenstvo a po ňom valné zhromaždenie, kde má ale pohodlnú väčšinu skupina PPF, ktorá podľa dostupných informácií teraz drží v operátorovi 83,15-% podiel.

Možnosť oddeliť infraštruktúru O2 oficiálne analyzuje od vlaňajšieho leta. V januári potom spresnila, že naďalej bude uvažovať len o vyčlenení pevných aj mobilných sietí.

Dôvodom pre rozdelenie spoločnosti je, že hlavne v pevných sieťach má firma veľmi silné postavenie. O2 tak podlieha regulácii, ktorá by po oddelení dopadala hlavne na technickú časť, zatiaľ čo operátor by získal voľnejšie ruky.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…