Dobré noviny
Rastie vekom noha? Zaujímavosti o ľudskom tele, ktoré ste nepoznali
Dobré noviny
Dobré noviny

Rastie vekom noha? Zaujímavosti o ľudskom tele, ktoré ste nepoznali

— Foto: reprofoto studyblue.com

Na čo vlastne slúžia odtlačky prstov, ako vzniká štikútka, posúvajú sa vekom zuby a môže nám počas života narásť noha? Prinášame vám najzaujímavejšie fakty o ľudskom tele.

Na čo vlastne slúžia odtlačky prstov?

Odborníci sa nevedia zhodnúť, na čo nám vlastne slúžia odtlačky prstov. Niektorí tvrdia, že pomáhajú k lepšiemu uchteniu, ďalší s týmto názorom nesúhlasia, pretože ryhy na prstoch vraj zhoršujú schopnosť uchytiť napríklad ploché a hladké povrchy. Niektorí odborníci však tvrdia, že ryhy na prstoch majú za úlohu rýchlejšie odvádzať vodu a zvyšujú pružnosť kože, takže sú prsty lepšie chránené pred poškodením. Podľa ďalšieho názoru odtlačky zlepšujú hmat. Ani jedno z týchto vysvetlení však dostatočne neozrejmuje, prečo má každý z nás úplne iné odtlačky prstov, vrátane jednovaječných dvojčiat.

Žalúdok v krku na horskej dráhe

Poznáte ten pocit, keď idete strmo hore alebo dolu a cítite žalúdok v krku? Nie je to len váš pocit! Vnútornosti sa nám skutočne hýbu. Keď je vozík na samom vrchole, ešte chvíľu postojí a potom sa strmhlav spustí dole. I keď máte bezpečnostný pás, vaše vnútornosti, ktoré sú iba voľne pripojené, ako črevá, žalúdok, poskočia. Nie je to nebezpečné a vždy sa vrátia na svoje miesto, ale ten pocit je spozorovaný vašimi nervami a preto máte pocit, že máte žalúdok až v krku, i keď až ta vysoko v skutočnosti nie je.

Strata chute kávy, ktorá vychladla

Teplota má vplyv na chuť. Vedci zistili, že niektoré chuťové poháriky sú citlivejšie na tie molekuly v jedle a nápojoch, ktoré sa pohybujú tesne okolo izbovej teploty. Chuťové poháriky, ktoré identifikujú horkosť, nie sú na horúcu kávu tak citlivé, preto nám horúca káva chutí menej horká, teda chutí lepšie. Na chuti sa naviac podieľa aj vôňa, takže aj veľmi horká a čierna káva môže chutiť lahodne, keď príjemne vonia. Káva izbovej teploty má úplne inú vôňu.

Štikútka a zadržanie dychu

Naši rodičia nás učili, že na štikútku ako prvá pomoc funguje poriadne sa napiť vody alebo zadržať dych. V podstate je princíp rovnaký, lebo aj pri pití vody podvedome zadržíme dych. Podľa vedcov zadržanie dychu pomáha preto, že keď v tele zvýšime obsah oxidu uhličitého tým, že nevydychujeme, pomôžeme tak uvoľniť kŕč bránice, ktorá štikútku vyvoláva. Nekontrolované sťahy bránice spôsobujú, že rýchlo nasajete vzduch, ktorý sa zarazí nad chrupavkovou záklopkou umiestnenou v krku hneď za jazykom. A práve to má za následok štikútku.

Zuby sa vekom posúvajú

Deti a mladí ľudia často nosia mesiace až roky strojček na zuby a potom v neskoršom veku sa im napriek všetkému zuby začnú posúvať. Súvisí to s ubúdaním kosti pod ďasnami, čo prichádza s vekom. Akonáhle kosť ubúda, zuby sa môžu začať posúvať. Fajčenie a choroby ďasien tento proces môžu urýchliť.

Zápach v podpazuší je silnejší ako z iných častí tela

Naše telo má dva druhy potných žliaz. Väčšina tých na nohách a rukách vylučuje zmes vody a soli. Žľazy v podpazuší a v rozkroku vylučujú olejovitú látku, čo baktérie priam zbožňujú. Takže tento zradný pach vylučujú vlastne baktérie, ktoré si na tejto látke pochutnávajú.

Rastie vekom noha?

Áno, je to možné. Po rokoch námahy môžu šľachy a väzy na nohách povoliť. Tým sa sploští nožná klenba, čo znamená, že chodidlo sa roztiahne do šírky aj do dĺžky. Nestane sa to každému – náchylné sú osoby s nadváhou, s opuchmi chodidiel a členkov alebo ľudia trpiaci určitými ochoreniami, napr. cukrovkou. Keď sa to stane, noha môže narásť až o jedno číslo, ale až vo veku okolo 70 – 80 rokov.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…