Slovák bez praxe zarobí v priemere 788 eur v hrubom
SITA
SITA

Slovák bez praxe zarobí v priemere 788 eur v hrubom

Plat človeka s desaťročnou praxou a človeka bez praxe je v priemere vyšší približne o tretinu. Na niektorých pozíciách majú zamestnanci s praxou plat vyšší takmer dvojnásobne.

BRATISLAVA 19. septembra - Priemerný plat človeka, ktorý nastupuje do zamestnania bez praxe, bol podľa platového online prieskumu Platy.sk v poslednom roku 788 eur mesačne v hrubom. Ľudia s dvojročnou praxou na Slovensku v priemere zarobia o 12 % viac a ich plat je 879 eur mesačne.

Po odpracovaní ďalších aspoň troch rokov je plat človeka v priemere vyšší o ďalších 14 % a ľudia s praxou tri až päť rokov v priemere zarábajú 1006 eur mesačne. Vďaka ďalším piatim rokom praxe je plat vyšší v priemere o tri percentá. Informovala o tom Lucia Burianová zo spoločnosti Profesia, ktorá prevádzkuje portál Platy.sk.

"Ľudia, ktorí pracujú na rovnakej pozícii viac ako desať rokov, majú v súčasnej situácii plat často nižší ako ľudia, ktorí na rovnakú pozíciu nastúpili neskôr. Súvisí to aj s tým, že skupina ľudí nastupovala do praxe v lepšej ekonomickej situácii, kedy už ich nástupné platy mohli byť vyššie ako platy ich dlhšie pracujúcich kolegov," povedal produktový manažér Platy.sk Miroslav Dravecký.

Najviac si prilepšia "itečkári"

Najvýraznejšie prilepšenie vďaka praxi majú najmä ľudia z informačných technológií. Špecialista IT bezpečnosti, databázový analytik a databázový administrátor majú s tromi až piatimi rokmi praxe platy vyššie o takmer polovicu, ako keď začínali.

Plat človeka s desaťročnou praxou a človeka bez praxe je v priemere vyšší približne o tretinu. Na niektorých pozíciách majú zamestnanci s praxou plat vyšší takmer dvojnásobne. Najvýraznejšie stúpne dlhoročnou praxou plat databázovým analytikom, o 78 %, a audítorom, o 70 %.

"Zvyšovanie platu často súvisí so zmenou zamestnávateľa, kde človek, ktorý si hľadá nové zamestnanie, očakáva od novej práce aj vyššie ohodnotenie. Ľudia so šesť až desaťročnou praxou často pracovali na svojej pozícii v jednej firme dlhšie obdobie a možností na zvýšenie platu mali menej," povedal Dravecký.

Platy sa nemenia upratovačkám

Ako ďalej uviedol, napríklad na pozíciách ako sú upratovačka alebo predavačka, sú platy aj po šiestich alebo desiatich rokoch praxe približne rovnaké ako majú ľudia, ktorí na danú pozíciu ešte len nastupujú.

"Ide o pozície, na ktorých často ľudia pracujú aj niekoľko rokov a nie je pre nich bežné, že by striedali zamestnania. Zároveň platí, že dopyt ľudí ochotných pracovať na nižšie kvalifikovaných pozíciách presahuje ponuku práce a zamestnávatelia dokážu získať dostatok záujemcov aj bez toho, aby ponúkali vyššie platy," uzavrel Dravecký.

Prieskum platov vznikol v roku 2007 pod názvom Merces.sk. Prevádzkovateľom prieskumu je spoločnosť Profesia, spol. s r.o. Vstupnými údajmi pre prieskum platov Platy.sk sú dáta od respondentov, ktorí vyplnili on-line dotazník.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…