Dobré noviny
Filmový komik Stan Laurel sa pobral na druhý svet pred 50 rokmi
TASR
TASR

Filmový komik Stan Laurel sa pobral na druhý svet pred 50 rokmi

Filmový komik Stan Laurel, člen komickej dvojice Laurel a Hardy, dostal za svoju priekopnícku prácu v oblasti filmovej grotesky a komédie v roku 1961 osobitného Oscara.

herec Stan Laurel, archívne foto Foto: wikipedia.org

Santa Monica/Bratislava 22. februára (TASR) - Filmový komik Stan Laurel, člen komickej dvojice Laurel a Hardy, dostal za svoju priekopnícku prácu v oblasti filmovej grotesky a komédie v roku 1961 osobitného Oscara. Od jeho úmrtia uplynie v pondelok 23. februára 50 rokov.

Budúci popletený komik Stan Laurel (vlastným menom Arthur Stanley Jefferson) začínal hereckú kariéru v zábavných programoch v budove Britannia Panopticon v škótskom Glasgowe vo Veľkej Británii keď mal 16 rokov. Narodil sa 16. júna 1890 v Ulverstone v južnom Anglicku. V roku 1910 sa pripojil k hereckej spoločnosti, v ktorej pôsobil aj Charlie Chaplin. Dostal sa s ňou na turné do USA, kde už zostal. Vystupoval ako kabaretný umelec a postupne si získal meno účinkovaním v prvých krátkych nemých filmoch a svoje pôvodné meno si zmenil na umelecké Stan Laurel.

V roku 1926 podpísal Stan Laurel zmluvu so spoločnosťou Hal Roach Studio, mal pracovať ako scenárista a režisér. Hlavný predstaviteľ prvého Laurelovho filmu, Oliver Hardy sa však krátko pred nakrúcaním obaril pri príprave jahňacieho stehna a tak musel zaskočiť Laurel. Vďaka tomu sa opäť vrátil pred kameru ako herec. V hereckej brandži sa odvtedy traduje, že vďaka jahňaciemu stehnu sa vo svete filmových grotesiek dali dokopy dve budúce filmové komediálne hviezdy - režisér a gagman Stan Laurel a herec Oliver Hardy.

Úplne prvý raz sa Laurel s Hardym stretol už v roku 1918 pri spoločnom nakrúcaní jedného nemého krátkometrážneho filmu. Pred kamerou stáli Stan Laurel a Oliver Hardy spolu aj v roku 1926, ešte stále nie ako dvojica, len ako protipól vtedajšej hviezdy - Jamesa Finlaysona. Keď Roachovo štúdio začalo dostávať od divákov listy s otázkou, kto sú tí dvaja, producent a filmový režisér Hal Roach nelenil a na prelome rokov 1927-1928 produkoval sériu filmov Komédie Laurela a Hardyho. Bol to začiatok ich veľkej kariéry. O rok neskôr (1929) už naplno fungovala nezabudnuteľná dvojica Stan a Ollie - duo Laurel a Hardy, ktorá nakrútila viac než 200 úspešných filmov a skečov. O úspech ich nepripravil ani zvukový film – ich hlasy sa výborne hodili k postavám.

Úspešný Stan Laurel zomrel 23. februára 1965 v Santa Monica v Kalifornii v USA vo veku 75 rokov.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…