Prvú pôstnu nedeľu budú sprevádzať podujatia v evanjelických kostoloch
TASR
TASR

Prvú pôstnu nedeľu budú sprevádzať podujatia v evanjelických kostoloch

V tomto období duchovnej prípravy veriacich na veľkonočné sviatky sa v cirkevných zboroch ECAV obvykle konajú rôzne duchovné podujatia a modlitbové stretnutia, ktoré zvýrazňujú význam pôstneho času.

Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 21. februára (TASR) - Prvá pôstna nedeľa, ktorá v tomto roku pripadá na 22. februára, znamená v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku začiatok 40-dňového pôstneho obdobia pred Veľkou nocou.

V tomto období duchovnej prípravy veriacich na veľkonočné sviatky sa v cirkevných zboroch ECAV obvykle konajú rôzne duchovné podujatia a modlitbové stretnutia, ktoré zvýrazňujú význam pôstneho času.

Napríklad, v Cirkevnom zbore ECAV Bratislava-Rača pripravili na prvú pôstnu nedeľu 22. februára tradičné Pôstne zastavenie pri slove a hudbe. Uskutoční sa o 15.00 h v Evanjelickom kostole na Alstrovej ulici. Odznejú diela Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Césara Francka a ďalších významných skladateľov.

Účinkovať budú viacerí umelci - sopranistka Mária Rauchová, flautistka Ivica Gabrišová či Miriam Rodriguez Brüllová, ktorá bude hrať na gitare. Sprievodné slovo prednesie zborový farár Dušan Kováčik. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

V Cirkevnom zbore ECAV Bratislava - Staré Mesto pripravili na prvú pôstnu nedeľu Ekumenický modlitebný večer. Uskutoční sa o 17.00 h vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici pod mottom "Cestou pokánia k úcte k človeku a skutkom lásky".

Súčasťou programu sú meditácie na biblické témy, ktoré uvedú kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák a doc. František Ábel z Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského (EBF UK) v Bratislave. Účinkovať bude tiež Gréckokatolícky katedrálny spevácky zbor Kyrillomethodeon z Bratislavy s dirigentom Ladislavom Sabolčákom.

V rámci Ekumenického modlitebného večera sa uskutoční aj finančná zbierka. Výťažok z nej je určený na pomoc pre Ukrajinu.

Podobné duchovné a kultúrne podujatia sa v období 40-dňového pôstu konajú vo viacerých cirkevných zboroch ECAV na Slovensku.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…