V obci Píla robia projekt spájajúci vedomosti detí a vysokoškolákov
TASR
TASR

V obci Píla robia projekt spájajúci vedomosti detí a vysokoškolákov

Už niekoľko rokov sa v obci Píla v okrese Žarnovica darí v rámci zaujímavého projektu s názvom Od ZŠ po VŠ prepájať vedomosti a skúsenosti mladých študentov dizajnu s nápadmi miestnych detí.

Na snímke budova bývalej základnej školy v obci Píla 21. februára 2015 Foto: TASR/Jana Vodnáková

Píla 21. februára (TASR) - Už niekoľko rokov sa v obci Píla v okrese Žarnovica darí v rámci zaujímavého projektu s názvom Od ZŠ po VŠ prepájať vedomosti a skúsenosti mladých študentov dizajnu s nápadmi miestnych detí. Autorom a nositeľom tejto myšlienky je priemyselný dizajnér Ferdinand Chrenka z Píly, ktorý je pedagógom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

"Mladí ľudia si pomerne ťažko hľadajú uplatnenie svojich schopností v súčasnej spoločnosti. V malej dedine Píla s veľkou nezamestnanosťou, vzdialenej od všetkého podstatného, čo má pre ich budúcnosť zmysel - ako kvalitné školstvo, prosperujúce firmy - je to ťažké. Dedičstvo negatívnych skúseností rodičov, odkázanosť na podporu štátu, pasivita, stereotypy a rezignácia - to je začarovaný kruh," hovorí Chrenka o dôvodoch, prečo sa rozhodol projekt v dedine realizovať. Vzdelanie a kultúra je totiž podľa jeho slov jedna z mála šancí, ako to zmeniť a vydať sa iným smerom. "Učím v Bratislave, ale žijem tu, chcem pomôcť pozitívnej zmene, aby som mal radosť tu žiť," podotkol.

V minulom roku sa v Píle konal už piaty ročník výstavy diel detí a študentov, ktoré vznikli počas letného prázdninového výtvarno-fotografického workshopu. "Workshop pomáha objavovať talent a individuálne schopnosti formou kreslenia, modelovania, fotografovania a spoločnej komunikácie. Hlavné je však, že získavajú pozitívnu skúsenosť o sebe oproti často zlej skúsenosti z formálneho školstva," vysvetlil Chrenka. Spoločná výstava s produkciou študentov katedry dizajnu VŠVU im zase podľa jeho názoru ukazuje zmysel tvorby, že ak sa budú snažiť, tak učiť sa oplatí.

Na pokračovanie projektu sa môžu miestne deti, ale aj študenti tešiť aj tento rok. "Asi keby som nemal pozitívnu skúsenosť, už by som to vzdal. Stojí ma to veľa času aj peňazí. Ale vďaka tomu, že stále napredujeme a nie som už na tento projekt sám, budem pokračovať," podotkol Chrenka s tým, že tohtoročný program je zatiaľ tajomstvom. Ako ďalej uviedol, tohto roku mu pri organizácii pomáhali Mgr.art. Veronika Markovičová a Mgr.art Eva Benková. Výstava a workshop sa uskutočnili s podporou obce Píla, bývalej starostky Emílie Jokalovej, občianskeho združenia PAULISCH a FEROMON design studia. Okrem detí z Píly sa ho zúčastnili aj deti z obce Veľké Pole, Hodruša-Hámre, Župkov, Prochot a mesta Žarnovica.

Vďaka projektu Od ZŠ po VŠ sa tak obci aspoň čiastočne darí vrátiť život do opustenej budovy bývalej základnej školy, ktorú museli pre nízky počet detí v obci zrušiť. Jej stav je síce v súčasnosti schátralý, no obec ho chce do budúcnosti aj pre takéto projekty zachrániť. "Predbežne sme sa zhodli na tom, že v prvom rade chceme spraviť strechu. Na to potrebujeme financie. Potom potrebujeme riešiť objekty," podotkol starosta Eugen Čižmárik s tým, že sa jedná napríklad o telocvičňu. Tú chcú zachovať, aby ju mohli aj v budúcnosti využívať na voľnočasové aktivity. V zvyšných priestoroch by podľa jeho slov mohol vzniknúť byt, ktorý by využívali lektori počas spomínaných workshopov a ateliéry.

Ako poznamenal v tejto súvislosti Chrenka, bývalá škola bola v minulosti centrom vzdelania. Z okolitých štátov sa tu učili miestne deti a stretávali rodičia. "Zánikom ZDŠ zaniklo aj významné spoločenské centrum. Obci to veľmi chýba, stala sa priechodným miestom bez dôvodu zastavenia. Mám predstavu, že by tu do budúcna vzniklo multifunkčné kultúrne centrum pre deti aj dospelých," dodal s tým, že pestrý program workshopov, sympózií či rekvalifikačných kurzov by pomohol prinášať nové impulzy pre rozvoj obce a jeho okolia. "Môj projekt od ZŠ po VŠ je príkladom, že sa to dá," dodal na záver Chrenka.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…