Andrej Kiska si v Kyjeve uctí pamiatku obetí minuloročných protestov
TASR
TASR

Andrej Kiska si v Kyjeve uctí pamiatku obetí minuloročných protestov

Prezident SR Andrej Kiska sa pri príležitosti 1. výročia demonštrácií na Euromajdane zúčastní v Kyjeve v nedeľu 22. februára Pochodu dôstojnosti.

Andrej Kiska Foto: TASR

Bratislava 20. februára (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska sa pri príležitosti 1. výročia demonštrácií na Euromajdane zúčastní v Kyjeve v nedeľu 22. februára Pochodu dôstojnosti. Na mieste sa uskutoční bohoslužba za účasti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a zahraničných hostí. TASR o tom informoval tlačový odbor Kancelárie prezidenta SR.

Na akciu pricestujú tiež litovská prezidentka Dalia Grybauskaiteová, poľský prezident Bronislaw Komorowski či predseda Európskej rady Donald Tusk.

Ukrajina si dnes pripomína Deň pamiatky na obete vlaňajších protivládnych protestov. Dnes i počas nadchádzajúceho víkendu sa v krajine uskutoční viacero podujatí spojených s prvým výročím Euromajdanu.

Protivládne nepokoje vypukli 21. novembra 2013, keď vláda vtedajšieho premiéra Mykolu Azarova napriek dlhodobým prípravám pozastavila prípravy na podpísanie Asociačnej zmluvy s EÚ, pričom ako dôvod uviedla nedostatočnú podporu ukrajinskej ekonomiky zo strany EÚ v podmienkach, keď Rusko pohrozilo, že po podpísaní Asociačnej zmluvy zablokuje dovoz ukrajinskej produkcie do Ruska.

Mohutné protivládne nepokoje sa v Kyjeve obnovili 18. februára, keď sa dav demonštrantov vydal na pochod k parlamentu, aby jeho blokádou podporil požiadavku opozície na návrat krajiny k parlamentno-prezidentskému systému a pozmenenej ústave z roku 2004, ktorá by prezidenta zbavila časti jeho rozsiahlych právomocí v prospech zákonodarnej a výkonnej moci.

Počas pochodu demonštrantov došlo k potýčkam, ktoré v niektorých častiach mesta prerástli v podstate do pouličných bojov medzi radikálne ladenými demonštrantmi a príslušníkmi bezpečnostných zložiek, ktorým bola na sebaobranu vydaná aj ostrá munícia. Výbušná situácia si vynútila rokovania medzi prezidentom Viktorom Janukovyčom a lídrami opozície, ktorí 21. februára prijali plán krokov zahŕňajúci predčasné prezidentské voľby, vytvorenie vlády národnej jednoty a návrat k ústave z roku 2004, ktorá výrazne obmedzila právomoci hlavy štátu v prospech parlamentu a vlády.

Krátko nato Janukovyč i viacerí ministri jeho vlády opustili Kyjev a Ukrajinu. Parlament Janukovyča 22. februára odvolal z funkcie. Odvtedy sa v krajine uskutočnili parlamentné i prezidentské voľby, ktoré potvrdili, že väčšina občanov si želá integráciu s EÚ.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…