Veľké skleníky Botanickej záhrady v Košiciach sú už opravené
TASR
TASR

Veľké skleníky Botanickej záhrady v Košiciach sú už opravené

Práce trvali od apríla do decembra 2014.

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Košice 20. februára (TASR) - Stavebné práce na rozsiahlej oprave troch hlavných expozičných skleníkov Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach sú už úspešne dokončené. Práce trvali od apríla do decembra 2014.

"Rozsiahla oprava v hodnote takmer 410.000 eur bola realizovaná v priebehu ôsmich mesiacov a univerzita ju hradila z vlastných zdrojov. Väčšinu finančných prostriedkov získala predajom nadbytočného nehnuteľného majetku, časť bola financovaná príspevkom z rozpočtu Botanickej záhrady a Prírodovedeckej fakulty," uviedol rektor UPJŠ Ladislav Mirossay. K oprave skleníkov pristúpili podľa neho z viacerých dôvodov. V prvom rade sa opravou zlepšila ich bezpečnosť, predĺžila sa životnosť, zvýšil sa komfort ich používania, došlo k výraznej energetickej úspore pri prevádzke a dôležité bolo aj estetické hľadisko stavby.

"Oprava sa týkala troch najväčších expozičných skleníkov odovzdaných do užívania v roku 1958, ktoré svojmu účelu slúžili nepretržite 56 rokov a boli vystavené extrémnym podmienkam pre interiérovú teplotu a vysokú relatívnu vlhkosť vzduchu. Tieto expozičné skleníky boli na vtedajšiu dobu jedny z najväčších v strednej Európe a od počiatku boli permanentne využívané na výsadbu tropickej a subtropickej vegetácie určenej pre celoročne prístupnú expozíciu širokej verejnosti," hovorí riaditeľ Botanickej záhrady Sergej Mochnacký.

Práce zahŕňali demontáž pôvodných skiel a nenosnej konštrukcie, očisťovanie a ošetrovanie pôvodných nosných kovových konštrukcií základným náterom a povrchovými vrstvami, výmenu nenosných pozinkovaných zasklievacích prvkov za hliníkové profily a nahradenie sklenených výplní polykarbonátovými doskami. Pri odstraňovaní častí pôvodného opláštenia demontovali 31.600 kilogramov pôvodného zasklenia a oceľových profilov.

"Počas výmeny bolo použitých viac ako 2100 štvorcových metrov polykarbonátových dosiek, takmer 3,5 kilometra nových zasklievacích hliníkových profilov a približne 13,4 kilometrov tesnenia. Nosná kovová konštrukcia o rozvinutej ploche asi 1900 štvorcových metrov bola ručne očistená a opatrená trojnásobným náterom, pri ktorom sa spotrebovalo približne 3300 kilogramov náterových hmôt. Môžeme tiež skonštatovať, že práce na skleníkoch trvali celkovo 10.000 pracovných hodín," priblížila Ingrid Faťolová z referátu investičných činností rektorátu UPJŠ.

Procesu opravy skleníkov predchádzalo vybratie a presadenie všetkých prácami ohrozených rastlín do nádob. V skleníkoch ostali len 20- až 30-ročné stromy, ktoré nebolo možné presadiť. "Tie sme radikálne orezali a už teraz vidíme, ako regenerujú. Rastliny posadené v nádobách, ktoré ešte čakajú na návrat do pôvodného prostredia, momentálne pestujeme v pestovateľských skleníkoch. Sme príjemne prekvapení, že sme pri množstve rastlín, ktorých sa práce v skleníkoch dotkli, doteraz zaznamenali len minimálne straty. S napätím ešte práve v tomto období očakávame, ako zareagujú cykasy, ktoré vyháňajú listy len raz za rok," ozrejmil vedúci oddelenia tropickej a subtropickej flóry Botanickej záhrady Peter Fridman.

Po úspešnom dokončení opráv sú už skleníky v režime prevádzky. V ich interiéri zamestnanci v súčasnosti realizujú práce na obnove pôvodnej výsadby exotickej flóry. Zároveň pracujú na výsadbe a úprave s modernou víziou expozícií, vrátane prebudovania pochôdzkových trás. Návštevníci Botanickej záhrady UPJŠ sa tak budú môcť tešiť nielen na krásny výzor stavby obnovených skleníkov, ale aj novú záhradnú architektúru.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…