Bratislavské športové gymnázium si pripomenulo 30. výročie založenia
TASR
TASR

Bratislavské športové gymnázium si pripomenulo 30. výročie založenia

Na slávnosti sa zúčastnil aj predseda NR SR Peter Pellegrini, prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Veronika Zuzulová. Foto: UNIQA

Bratislava 20. februára (TASR) - Športové gymnázium (ŠG) v Bratislave na Ostredkovej ulici si vo štvrtok (19.2.) na slávnostnej akadémii v ružinovskom Dome kultúry pripomenulo 30 rokov od svojho založenia. Na slávnosti sa zúčastnil aj predseda NR SR Peter Pellegrini, prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Zriaďovateľom školy je kraj. „Deň s veľkým D nastal 1. septembra 1984. Prvý riaditeľ školy Igor Mojžiš zrealizoval myšlienku vytvorenia športovej školy,“ pripomenul terajší riaditeľ Vladimír Paulík. V školskom roku 1984/85 zasadli do lavíc prví študenti - športovci. Boli otvorené 4 triedy a prvými športovcami boli atléti, plavci a športoví gymnasti. V ďalších rokoch pribudli ďalšie športové odvetvia, ktoré tvorili tzv. kmeňové športy školy - cyklistika, zápasenie, volejbal dievčat a džudo.

Škola sa pýši tým, že mala 26 olympionikov, štyria žiaci sa zúčastnili na OH mládeže. V roku 2004 na OH v Aténach získal džudista Jozef Krnáč striebornú medailu, v súčasnosti je trénerom ŠG. Celkovo športovci gymnázia získali na OH, MS, ME, EYOF a univerziádach 187 medailí, z toho 63 zlatých, 48 strieborných a 76 bronzových.

Za 30 rokov jestvovania školy ukončilo štúdium maturitnou skúškou viac ako 1300 športovcov. Z tých známejších, vrátane spomínaného džudistu Jozefa Krnáča, sú to tenisti Dominik Hrbatý, Ján Krošlák, Jeanette Husárová, Ľubomíra Kurhajcová, Martina Suchá a Martin Kližan, zjazdová lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová, hokejisti Adam Bezák a Jaroslav Janus, snoubordistka Jana Šeďová, športový gymnasta Samuel Piasecký, vodný slalomár Matej Beňuš, cyklisti Filip Polc, Jozef Žabka, Martin Liška a Alžbeta Pavlendová.

Vo funkcii riaditeľa pôsobil 23 rokov Vladimír Miller, terajší viceprezident SOV. „Pôvodne som nastúpil na jedno päťročné funkčné obdobie, napokon z toho bolo 23 rokov,“ povedal pre TASR V. Miller a dodal: „Mal som šťastie pohybovať sa medzi mladými ľuďmi, podieľať sa na ich tréningovom procese. Našiel som zmysel práce toho, čo robím. Vydržal som aj v dobrých, aj v zlých rokoch. Dnes sa teším, že škola dokázala výsledkami, že má svoje opodstatnenie.“

Súčasťou slávnostnej akadémie bolo aj vyhlásenie desiatky najúspešnejších športovcov gymnázia za rok 2014: 1. Richard Macúš, vodný slalom. 2. Martin Antol, quadraton. 3. Igor Takáč, športová gymnastika. 4. Rebecca Šramková. 5. Richard Šikyňa, motokros. 6. Barbora Mokošová, športová gymnastika. 7. Veronika Jančová, futbal. 8. Sebastián Sulka, BMX bikros. 9. Christián Pavlas, ľadový hokej. 10. Martin Kvetko, zápasenie.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…