V Bratislave otvoril svoju výstavu indonézsky fotograf Buce Buwantoro
TASR
TASR

V Bratislave otvoril svoju výstavu indonézsky fotograf Buce Buwantoro

Indonézsky fotograf Buce Buwantoro otvoril dnes v Bratislave svoju výstavu s názvom Duchovné hranice (Spiritual Frontier).

Fotografia, ktorej autorom je Buce Buwantoro Foto: flickr.com

Bratislava 18. februára (TASR) - Indonézsky fotograf Buce Buwantoro otvoril dnes v Bratislave svoju výstavu s názvom Duchovné hranice (Spiritual Frontier). Jeho fotografie v Pro.Laika Gallery na Palackého ulici predstavujú autorovu cestu cez kultúrnu a duchovnú rôznorodosť ďalekej Indonézie. Zobrazujú náboženské rituály na Bali, posvätné obrady, jedinečné tradičné zvyky, ktoré charakterizujú domorodé kultúry v jednotlivých dedinách ostrova. "Pokúsil som sa zachytiť každodenný život, náboženské a duchovné hodnoty obyvateľov, ktorí žijú v harmónii," uviedol Buwantoro.

Na Slovensku sa prezentuje kolekciou 19 čiernobielych i farebných fotografií. Za najpôsobivejší kúsok označil dielo s názvom Self-cleaning. Fotografia zobrazuje očistný rituál v posvätenom vodnom chráme Sebatu, ktorý sa nachádza na Bali pri mestečku Ubud. Väčšina fotografií pochádza práve z najvyhľadávanejšej turistickej destinácie - ostrova Bali.

Vernisáž, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia viacerých veľvyslanectiev v Bratislave, absolvovala aj riaditeľka súťaže Slovak Press Photo Jana Garvoldtová, ktorá fotografie Indonézie zhodnotila slovami: "Je na nich vidieť obrovskú pokoru, krásu tej krajiny a vôbec, ako žijú. Je to život na Indonézii, je to farebnosť, pokora, je to ich viera, je to ich skromnosť."

Rodák z Jakarty Buce Buwantoro v rozhovore pre TASR tiež priznal, že zo Slovenska už stihol vidieť Košice, Piešťany. V Bratislave ho fascinovali staré električky, aj tie zachytil svojím objektívom. Rád by si však pozrel aj typickú slovenskú dedinu a láka ho tiež slovenská príroda. Vysoké Tatry, ktoré by rád navštívil, označil za európsky klenot. "Je to diamant, ale málokto o ňom vie. Ľudia ešte Slovensko neobjavili, aj preto som tu," dodal s úsmevom autor, pre ktorého fotografia nie je len zachytenie svetla, ale tiež duchovný dialóg a meditácia.

Výstava potrvá do 10. marca.

Buce Buwantoro (1972) fotografuje Áziu od roku 1998. Jeho snímky publikujú regionálne i medzinárodné časopisy. V rámci sólo alebo skupinových výstav sa prezentoval v Jakarte, Austrálii a Brazílii. Jeho práce sú v súkromných zbierkach po celom svete vrátane Londýna, New Yorku a Melbourne. V minulosti sa zameriaval na vzájomné pôsobenie medzi domorodými národmi a ich prostredím, preto veľa cestoval po celom indonézskom súostroví, USA, Európe a Ázii. Bol tiež súčasťou projektu pre islandský cestovný ruch, kde znázorňoval domorodých ľudí, ale aj moderný mestský život. Venuje sa tiež reklamnej tvorbe.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…