Dobré noviny
Lyžovanie: Sedem Slovákov na MS bez veľkých očí, bývajú s mníškami
TASR
TASR

Lyžovanie: Sedem Slovákov na MS bez veľkých očí, bývajú s mníškami

Slováci nemajú vo Švédsku veľké ambície.

Slovák Martin Bajčičák Foto: TASR/AP

Falun 17. februára (TASR) - Kvalifikáciou bežcov a úvodným ceremoniálom odštartujú v stredu vo švédskom Falune MS v severských lyžiarskych disciplínach. Predstaví sa na nich sedem slovenských reprezentantov - päť mužov a dve ženy obsadia výhradne súťaže v behu na lyžiach a do dejiska cestovali bez prehnaných ambícií. Boje o medaily potrvajú do 1. marca.

V bielej stope v známom lyžiarskom stredisku v strednom Švédsku budú reprezentovať Martin Bajčičák, Peter Mlynár, Andrej Segeč, Erik Urgela, Martin Kapšo, Alena Procházková a Barbora Klementová. "Každé umiestnenie v elitnej tridsiatke by bolo pre nás veľkým úspechom," naznačil v rozhovore pre TASR neveľké očakávania športový riaditeľ bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michal Malák s odkazom na priebeh sezóny. V nej doteraz jediný raz bodovala vo Svetovom pohári Procházková za 29. miesto v šprinte uplynulý víkend v Östersunde.

Jednoznačne najskúsenejší člen slovenskej ekipy Bajčičák na MS štartuje nepretržite od roku 1997. Vo Falune to bude už jeho desiaty šampionát. "Ešte vždy ma ale môže aj na takomto vrcholnom podujatí niečo prekvapiť," priznal pre TASR ostrieľaný 38-ročný reprezentant. "Som napríklad zvedavý na tunajšie trate, ktoré napriek mojej bohatej kariére ešte nepoznám. Sú po rekonštrukcii a na nových som doteraz nikdy neštartoval. Vo Falune sa totiž v posledných rokoch išiel Svetový pohár vždy až na konci sezóny ako jeho vyvrcholenie a štartovali tu iba tí najlepší z celkového poradia, takže ja som si profil trate ešte vyskúšať nestihol. Sám som v očakávaní, aká bude a či mi bude sedieť."

Generálka na MS nevyšla Bajčičákovi podľa predstáv. V Östersunde obsadil na 15 km voľne až 55. priečku. "Myslel som si, že to bude lepšie. Príprava bola celkom dobrá, v rakúskom Obertilliachu i potom v domácich podmienkach, ale teraz idem na šampionát trochu s malou dušičkou. Ale zabojujem a uvidíme, čo z toho bude," povedal muž, ktorého čakajú vo Falune tri štarty. "Najprv sa sústredím na skiatlon, rovnakú váhu prikladám aj záverečnej päťdesiatke s hromadným štartom. Medzitým pôjdem aj pätnástku voľne, preteky sú každý štvrtý deň a dá sa to zvládnuť. Ak by som sa dostal do top dvadsiatky, určite by som bol spokojný. Veľké oči ale nemám...," dodal Bajčičák. Ten tvorí celú sezónu reprezentačnú dvojičku s Mlynárom, ktorý na MS pôjde šprint, tímšprint so Segečom a 15 km voľne.

V nominácii mužov sú ešte Urgela s Kapšom, ktorí na sever Európy odcestovali až v utorok a na šampionáte absolvujú iba súťaž v šprinte. Mužský tím po príchode do Falunu prekvapilo ubytovanie, po žiadosti o jeho lacnejšiu verziu ich totiž organizátori umiestnili spolu s Poliakmi do kláštora. "Nie je to klasický kláštor, skôr väčší dom. Ale bývajú tu mníšky. Najskôr sa nám to zdalo divné, ale teraz sa tu už cítime dobre. Samozrejme, na iných podujatiach a v oficiálnych hoteloch je to iné, ale momentálne s tým nemáme problém a určite to zvládneme," vysvetlil Bajčičák, autor doteraz najlepšieho výsledku Slováka na MS v ére samostatnosti. V nemeckom Oberstdorfe mu v roku 2005 v skiatlone len o vlások ušla bronzová medaila.

Ženský minitím s Procházkovou, Klementovou a trénerom Jánom Valuškom riešiť podobné problémy s ubytovaním nemusel, priamo v dejisku MS sú spolu už od 7. februára a majú prenajatý dom. "Máme za sebou medzinárodný kemp, počas ktorého sme sa zoznámili s traťami priamo tu vo Falune a uplynulý víkend sme si odskočili do Östersundu," uviedol kouč Valuška. Práve tam sa Procházková premiérovo v sezóne dostala v šprinte cez sito kvalifikácie a brala prvé body do hodnotenia SP. "Spravili sme maximum pre to, aby forma gradovala práve na šampionáte. Alenka zabodovala a to jej ešte nevyšlo všetko úplne podľa predstáv, trať v Östersunde jej príliš nesedela. Verím tomu, že tu vo Falune by to teda mohlo byť z jej strany ešte lepšie. Ťažko hovoriť o ambíciách, ale cieľom je určite dostať sa do štvrťfinále a semifinále by veľmi potešilo."

Procházková pôjde okrem svojej najsilnejšej disciplíny šprintu klasicky aj tímšprint s Klementovou a desiatku voľne. "Skiatlon je deň pred tímšprintom, takže ten pravdepodobne vynecháme a podľa okolností sa rozhodneme, či na záver pôjde Alena aj dlhú trať na 30 km," dodal Valuška. Procházková pred dvoma rokmi na MS vo Val di Fiemme obsadila v šprinte klasicky ôsme miesto, čo bol najlepší slovenský výsledok na šampionáte.

Falun hostí MS štvrtýkrát v histórii, predtým sa tu svetová elita zišla v rokoch 1954, 1974 a 1993. Rovnako ako na šampionáte pred dvoma rokmi i na ZOH 2014 v Soči sa očakáva v medailovom hodnotení dominancia Nórska, ktoré sa na žatvu cenných kovov teší najmä v bežeckom lyžovaní. Sezónu v bielej stope suverénne ovládli nórske ženy, keď vyhrali 19 z 23 podujatí Svetového pohára a v celkovej klasifikácii im patrí aktuálne prvých šesť miest s jasnou líderkou Marit Björgenovou. "Kráľovná" bežeckého lyžovania má v zbierke už 18 zlatých, 7 strieborných a štyri bronzové medaily z MS a ZOH a v januári sa premiérovo v kariére dočkala aj triumfu na prestížnej Tour de Ski. Vo Falune plánuje štartovať vo všetkých šiestich disciplínach. Aj poradie SP mužov vedie Nór - Martin Johnsrud Sundby patrí medzi topfavoritov, otázkou je aktuálna forma jeho krajana Pettera Northuga. Ašpirantmi na medaily sú aj druhý muž SP Švajčiar Dario Cologna, ukázať sa chcú domáci Švédi Calle Halfvarsson a Marcus Hellner, či silná ruská zostava.

Slovenský skokanský ani kombinátorský šport vo Falune nebudú mať svoje zastúpenie. Tomáš Zmoray vynecháva celú sezónu, pre Mojmíra Nosáľa bola prioritou Svetová zimná univerziáda na Štrbskom Plese. Okruh kandidátov na medaily je v skokoch široký, šancu vylepšiť si zápis z Val di Fiemme bude chcieť Slovinec Peter Prevc. Líder celkového poradia Svetového pohára získal pred dvomi rokmi na strednom mostíku bronz a na veľkom striebro. Uplynulý víkend počas letov v nórskom Vikersunde sa zaskvel svetovým rekordom, keď ako prvý muž v histórii prekonal magickú hranicu 250 m.

Na veľkom mostíku bude obhajovať titul Poliak Kamil Stoch, ktorý sa však po návrate po zranení ešte stále nedostal do optimálnej formy. K adeptom na cenné kovy budú tradične patriť Rakúšania, na čele s víťazom Turné štyroch mostíkov Stefanom Kraftom, ktorí na MS 2013 triumfovali v súťaži družstiev. Na popredné umiestnenie si brúsia zuby aj Nór Anders Fannemel, Nemec Severin Freund či objav tejto sezóny Čech Roman Koudelka. V súťaži žien vo Val di Fiemme brala zlato Američanka Sarah Hendricksonová, vo Falune však budú hlavnými favoritkami Japonka Sara Takanašiová a Rakúšanka Daniela Iraschková-Stolzová.

Nóri chcú pridať medaily aj v severskej kombinácii, tam je ale najväčším favoritom jasný líder poradia Svetového pohára Nemec Eric Frenzel. Útok na pódium sa dá očakávať aj od rakúskych a francúzskych kombinátorov.

Slovenská nominácia na MS vo Falune:

Beh na lyžiach: Martin Bajčičák, Peter Mlynár, Andrej Segeč, Erik Urgela, Martin Kapšo, Alena Procházková, Barbora Klementová

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…