Dobré noviny
Viac testosterónu znamená menej romantickú lásku, dokazuje výskum
TASR
TASR

Viac testosterónu znamená menej romantickú lásku, dokazuje výskum

Koncentrácie testosterónu prenatálneho obdobia je možné odhadnúť podľa pomeru dĺžky dvoch konkrétnych prstov - ukazováka a prstenníka.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 13. februára (TASR) - Vysoké koncentrácie testosterónu v krvi mladých mužov priamo súvisia s tendenciou menej romantického prežívania lásky. Dokazujú to výsledky najnovšej štúdie fyziológov Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Ako TASR informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová, láska, ako aj iné emócie, je regulovaná hormónmi. Jedným z nich je aj testosterón, ktorého vysoké koncentrácie v krvi sa majú u mladých mužov prejavovať menej romantickým prežívaním a viac zištným štýlom lásky. "Vyplýva to z výskumu fyziológov UK, ktorí vo svojej štúdii sledovali endokrinné faktory zodpovedné za prežívanie lásky u mladých zdravých mužov," spresnila Földváryová.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje správanie mužov v láske, je podľa nej aj miera pôsobenia testosterónu v období pred narodením. Testosterón má mať totiž vplyv na organizáciu mozgu počas vývinu v maternici a moduluje tým poznávacie funkcie, ako priestorové schopnosti či emočné vlastnosti po narodení. "Nízke hladiny testosterónu v tomto období spôsobia, že neskôr v dospelosti sú muži viac romantickí. Naopak, vysoké dávky testosterónu v prenatálnom období predurčujú, že muži sú v dospelosti menej romantickí," približuje jedna z členov výskumu Jaroslava Durdiaková.

Koncentrácie testosterónu prenatálneho obdobia je podľa nej možné odhadnúť podľa pomeru dĺžky dvoch konkrétnych prstov - ukazováka a prstenníka. U mužov je vraj typické, že prstenník je dlhší ako ukazovák. Nižší pomer prstov ukazováka a prstenníka má svedčiť o silnejšom vplyve testosterónu na plod v období pred narodením.

"O širokom účinku testosterónu svedčia aj výsledky výskumu, že vysoké hladiny testosterónu v prenatálnom období môžu súvisieť s pôvodom nadania a lepšou priestorovou orientáciou u mladých chlapcov," uviedla Földváryová.

Výsledky tohto výskumu boli prezentované na Fyziologických dňoch 2015 v Brne a sú súčasťou širšieho a dlhodobého výskumu vplyvu testosterónu na kognitívne a behaviorálne charakteristiky. Ten realizuje UK ako prvá akademická inštitúcia na Slovensku už dve desaťročia.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…