Dobré noviny
Ak by sa svadby konali len v sobotu, na každú by pripadalo 490 sobášov
TASR
TASR

Ak by sa svadby konali len v sobotu, na každú by pripadalo 490 sobášov

Počet sobášov každoročne klesá. Za posledných 10 rokov bolo najviac manželstiev uzatvorených v roku 2008.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 13. februára (TASR) - Keby sa svadby konali len v sobotu, na každú by v priemere pripadalo 490 sobášov. Historické porovnania však ukazujú, že počet sobášov z roka na rok na Slovensku klesá. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila pri príležitosti nadchádzajúceho sviatku svätého Valentína. Údaje v analýze pochádzajú zo Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

V roku 2013 sa v SR uzatvorilo takmer 25.500 manželstiev. "Viac než polovica z nich pripadala na päť najpočetnejších cirkví na Slovensku. Až 85 % sobášov prislúchalo rímskokatolíckej cirkvi," konštatovala analytička banky Jana Glasová.

Ako ďalej vyplýva z analýzy, počet sobášov každoročne klesá. Za posledných 10 rokov bolo najviac manželstiev uzatvorených v roku 2008. Následne dochádzalo každoročne k ich poklesu. "Inštitúcii manželstva najviac dôverujú obyvatelia Prešovského kraja, kde do stavu manželského vstúpilo v roku 2013 najviac párov, približne 4500. Najmenej párov, iba 2500, sa statusu slobodný vzdalo v Trnavskom kraji," doplnila Glasová.

Taktiež sa ukázalo, že do manželského zväzku vstupujú ľudia vo vyššom veku. "Kým v roku 2003 sa ženy vydávali v priemere 26,5–ročné, v roku 2013 hádzali svadobnú kyticu takmer vo veku 30 rokov. Muži sa pred 12 rokmi vzdávali svojej chlapčenskej slobody ako 29,5-roční, no v roku 2013 v priemere až takmer 33-roční," vyčíslila Glasová s tým, že priemerný vek, v ktorom občania uzatvárajú manželstvo, sa teda zvýšil približne o 3,5 roka.

Na Slovensku je však stále vysoká aj rozvodovosť. Zatiaľ čo v roku 2009 na sto uzavretých manželstiev pripadlo 48 rozvodov, v roku 2013 sa ich počet znížil na 43. "Celkový počet rozvodov tak klesol takmer o 14 %. Kým na jeden deň v roku teoreticky pripadlo 70 sobášov, rozvedených bolo denne 30 manželstiev," priblížila Glasová.

Každoročné trvanie manželstva sa však mierne predlžuje. V roku 2013 ukončili páry svoje manželstvo v priemere po 15 rokoch, v roku 2009 priemerné manželstvo trvalo o sedem mesiacov kratšie. Ženy sa rozvádzali zhruba vo veku 39 rokov, no muži o niečo neskôr, približne vo veku 42 rokov. "V oboch prípadoch sa vek pri rozvode zvýšil približne o 1,5 roka," spresnila Glasová.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…