Na Azúrovom probreží sa začne sviatok citrónov a citrusových plodov
TASR
TASR

Na Azúrovom probreží sa začne sviatok citrónov a citrusových plodov

Festival citrónov z pohľadu návštevnosti patrí v súčasnosti medzi tri najväčšie podujatia na Azúrovom pobreží.

Posledné úpravy na gigantickom citróne vyrobenom z citrónov a pomarančov na Festival citrónov vo francúzskom meste Menton, ležiacom na Azúrovom pobreží, 15. februára 2013 Foto: TASR/AP

Menton 13. februára (TASR) - Od soboty 14. februára do stredy 4. marca sa v roku 2015 uskutoční vo francúzskom meste Menton, ležiacom na Azúrovom pobreží, 82. Festival citrónov. Tento sviatok citrusových plodov láka pravidelne státisíce návštevníkov.

Festival citrónov z pohľadu návštevnosti patrí v súčasnosti medzi tri najväčšie podujatia na Azúrovom pobreží - spolu s karnevalom v Nice a Veľkou cenou formuly 1 v Monaku. Karneval v Nice je v roku 2015 stanovený na dni 13. februára až 1. marca.

Na prípravu Festivalu citrónov sa mobilizuje vyše 300 špecialistov na pestovanie aj spracovanie citrusov. Použije sa ich približne 145 ton. Pomaranče, grapefruity, mandarínky a najmä citróny sa využívajú na výzdobu alegorických vozov, na postavenie postáv rôznych tvarov a rozmerov, ale pripravené sú aj výstavy.

Dekorácia z citrusov dosahuje výšku aj desať metrov. Ulicami mesta sa spravidla tiahnu sprievody plné zlatistých plodov aj kvetov. V jednej z miestnych záhrad sa pestuje približne 450 stromov odrody "citrón z Mentonu". Odrody nesú názvy ako napríklad Santa Theresa, Villafranca, Eureca. "Citrón z Mentonu" má oválny tvar a výraznú žltú farbu. Po rokoch útlmu sa produkcia mentonských citrónov oživila. Asi 15 pestovateľov citrusov v regióne, okrem Mentonu aj v mestách Roquebrune, Sante-Agnes a Castellar, vyprodukuje ročne vyše 200 ton ovocia. Mesto Menton a Poľnohospodárska komora spolu s bankou Crédit Agricole podporuje rozvoj produkcie citrusov - v 90. rokoch 20. storočia v regióne zasadili vyše 5000 citrusovníkov.

Legenda o prvom citróne

V meste sa traduje legenda o tom, ako sa prvý citrón v lokalite objavil. Údajne po vyhnaní Adama a Evy z raja si prvá žena so sebou vzala citrón. Adam však nechcel, aby si ho nechala a žiadal ju, aby sa citróna vzdala. Eva však počas cesty nenašla dostatočne peknú krajinu, ktorá by bola dôstojná na prijatie zlatého plodu - citróna. Až prišli k zátoke Garavan, ktorá Eve pripomínala raj. Rozhodla sa práve tam vložiť citrón do zeme.

Pestovanie citrónovníkov predstavovalo po dlhé roky pre obyvateľov Mentonu hlavnú poľnohospodársku činnosť. V 15. storočí sa v okolí Mentonu vypestovalo toľko citrónov, že s nimi mohli obchodovať. Ešte v roku 1929 bolo Menton najväčším producentom citrónov na európskom kontinente. Jeden z miestnych hotelierov dostal v tom čase nápad zorganizovať výstavu kvetov a citrusov v záhradách hotela Riviera. Výstava mala taký úspech, že nasledujúci rok sa výstava dostala do ulíc mesta. Mestské zastupiteľstvo Mentonu vytušilo príležitosť a v úsilí o rozvoj turistického ruchu sa rozhodlo dať prehliadke typicky miestny kolorit. V roku 1934 sa konala prvá výstava citrusov a kvetov v záhradách Bioves. Mala úspech, ktorý sa odvtedy každý rok opakuje.

Citróny a citrusové plody vôbec sa dostali prirodzene aj do miestnej gastronómie. Pokrmy z mentonského citróna si našli miesto i v jedálničku vychýrených reštaurácií. Gazdinky z nich robia aj zaváraniny.

Návštevník, ktorému by pestrosť alegorických vozov a postáv z citrusov počas Festivalu citrónov nestačila, môže zájsť na Festival orchideí. Ide o jednu zo sprievodných akcií v Mentone.

Zdroje: www.fete-du-citron.com, www.menton.fr, www.tourisme-menton.fr, www.cote.azur.fr, www.calend.ru

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…